Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo má zmysel vrátiť sa na Slovensko

Existujú tri zlomové okamihy v živote, keď je vyštudovaný rodák zo Slovenska žijúci v zahraničí náchylnejší uvažovať o návrate do vlasti. Prvým je ukončenie univerzity, ktorá otvára nové obzory. Ďalším míľnikom je založenie rodiny. A tým posledným je obdobie, keď deti začínajú študovať na základnej škole.

14.10.2018, 18:59 | Jozef Tvardzík | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 35

TREND sa zhováral s desiatkou Slovákov, ktorí sa vrátili. Hovoria, že presadiť sa za hranicami bolo ťažké, ale ešte väčšou výzvou bol úspešný návrat domov. Aj keď osud ich viedol rôznymi cestičkami, viacero vecí majú spoločných. Vo svojej profesii sú veľmi akční. Podvedome stále cítili, že je len otázka času, kedy sa na Slovensko vrátia. A za ich comebackom neboli peniaze, ale hlad po príležitosti a možnosť sa realizovať.

Títo ľudia na zahraničných univerzitách a na zahraničnom pracovnom trhu získali sebavedomie, schopnosť rozhodovať sa pod tlakom, konkurenčný drive a nadhľad nad malichernosťou slovenských problémov. Bavia ich výzvy, ak môžu svoje skúsenosti ponúknuť spoločnosti, v ktorej niečo nefunguje, alebo vidia podnikateľskú dieru na trhu. Nadchýna ich zodpovednosť, doslova ju vyhľadávajú. A deprimuje, ak práca nemá hlbší zmysel.

Neprehliadnite

More príležitostí

Marek Zámečník má diplom z ekonómie na francúzskej Université Paris Dauphine, z manažmentu na Oxforde a na University of Manchester a jeden semester strávil na výmennom pobyte na Copenhagen Business School v Dánsku. V zahraničí bol sedem rokov. Ako typický absolvent biznisovej univerzity si myslel, že skončí v konzultačnej spoločnosti a bude pre ňu drieť za slušné peniaze. Lenže pobyt v Dánsku, kde je rozvinutá start-upová kultúra, ho naviedol iným smerom.

Po skončení školy sa zamestnal v investičnej spoločnosti Nova Founders Capital v Malajzii, ktorá zakladala a podporovala start-upy. Vo firme riadil dvadsiatku ľudí vo Švajčiarsku a v Ázii. Spomína, že to bolo vypäté obdobie. Ako absolvent bol v zásade hodený do vody.

Majitelia, bývalí investiční bankári, razili životný štýl „work hard, play hard“, ktorý aplikovali na všetkých zamestnancov. Pracovalo sa od ôsmej ráno do polnoci, aj cez víkendy. „To, čo som sa tam naučil za dvanásť mesiacov, som sa naučil možno počas celej školy. Naučil som sa nebáť sa exekúcie, zobrať riziko na svoje tričko,“ vraví Marek. Po roku v strese a prakticky nonstop v práci podal výpoveď.

Marek Zámečník: V Bratislave sa nový koncept presadí skôr než v Londýne.Zdroj: Milan David

Najprv Marek uvažoval o tom, že pôjde prácu hľadať do Londýna. No ozval sa mu kamarát, s ktorým podobný biznis, akému sa venoval v Malajzii, rozbehli na Slovensku. Založili start-upový inkubátor RubixLab a pred dvoma rokmi spolu s ďalšími troma partnermi rozbehli 0100 Ventures, v rámci ktorého start-upom poskytujú coworkingové priestory a organizujú konferencie.

Rozvíjajú tiež vlastné nápady a projekty. Dnes majú pod 0100 Ventures deväť funkčných firiem s desiatkami zamestnancov. Marek vysvetľuje, že na Slovensko ho pritiahlo, že videl, ako ľahko sa tu vytvárajú príležitosti. „Ak by som svoj koncept firmy chcel presadiť v Londýne, bolo by to ťažké, lebo tam je silná konkurencia. Ale Bratislava je rozvíjajúce sa mesto, a tak existuje vysoká pravdepodobnosť, že ak sem zo zahraničia prinesieš nový koncept, tak to tu nikto nerobí,“ dodáva.

Veľa mladých ľudí z najlepších škôl preto ide 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 35

Rubrika Použi rozum

Tagy Ondrej Gažovič, Sapie, Slováci v zahraničí