Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo štát mení pravidlá hazardných hier a komu to vyhovuje

Štát sa po necelých dvoch rokoch od poslednej zmeny zákona o hazardných hrách rozhodol radikálne prekopať pravidlá pre tento segment. Cieľom je nastaviť legislatívu tak, aby reflektovala na presun hráčov od kamenných herní, kasín a stávkových kancelárií do online sveta.

12.10.2018, 11:49 | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Ministerstvo financií v novom zákone, ktorý nedávno schválila vláda, síce odstránilo najvypuklejšie problémy, ale zároveň vytvorilo nové. Tie znižujú atraktivitu slovenského trhu pre zahraničné firmy. A tak sa plán rezortu zvýšiť objem prostriedkov, ktoré z hazardu plynú do štátneho rozpočtu, nemusí vôbec naplniť.

Online je na vzostupe

Kým v roku 2011 dosiahli ročné hrubé výnosy (objem stávok mínus vyplatené výhry) z online hazardných hier v EÚ objem 9,3 miliardy eur a tvorili desatinu z celkového trhu s hazardom, v roku 2015 tieto výnosy vzrástli na viac ako šestnásť miliárd eur a ich podiel stúpol na sedemnásť percent.

V budúcom roku by sa pritom podľa odhadov Európskej asociácie pre hry a stávkovanie (EGBA) ročné hrubé výnosy z online trhu mali vyšplhať na 25 miliárd eur a dosiahnuť 22-percentný podiel.

Slovenská legislatíva však na tieto zmeny nereagovala. Pôvodný a doteraz platný zákon o hazardných hrách bol schválený v roku 2005. Monopol na online kasínové hry má podľa neho štátny Tipos, ktorý však nedokáže zahraničným firmám konkurovať. Online kurzové stávky zase nie sú jasne vymedzené a systém zdaňovania je pre internetové hry nevýhodný.

Neprehliadnite

Situácia sa vyhrotila

Aj keď zahraničné spoločnosti na Slovensku oficiálne nemohli pôsobiť, keďže v krajine nemali svoje sídlo, služby tu ponúkali. Odvolávali sa na pravidlá EÚ, podľa ktorých je podmienka umiestnenia pobočky, a tým aj platenia firemných daní, v rozpore s garanciou voľného pohybu služieb v rámci jednotného trhu Únie. Argumentovali, že ak tunajšie zákony nie sú v súlade s legislatívou EÚ, môžu tak robiť na základe licencií z iných štátov Únie.

Domáce stávkové kancelárie Fortuna, Tipsport a Niké združené v Asociácii stávkových spoločností (ASS) SR zase kritizovali, že zahraničná konkurencia má neférovú výhodu, lebo na Slovensku neodvádza dane ani neplatí za potrebné licencie. Navyše okrem stávok poskytujú aj online kasínové hry ako poker, ruleta, bingo či automaty. Tým dokážu prilákať viac hráčov, keďže tí medzi live športovými zápasmi, na ktoré stávkujú, hrajú napríklad poker, ruletu alebo automaty. Slovensko takto podľa ASS prichádza o nemalé príjmy.

Zdroj: Trend.sk

„Podľa našich odhadov ide na Slovensku každé štvrté 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Podnikanie

Diskusia (0 reakcií)