Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Jedno z najlukratívnejších miest na Slovensku: za 26 rokov sa nevie, komu patrí

Traja reštituenti ešte v roku 1992 požiadali úradníkov hlavného mesta Bratislava o vrátenie záhrady v lukratívnej časti mesta. Keďže záhrada mala vyše tisíc štvorcových metrov, nešlo o zanedbateľnú nehnuteľnosť, jej hodnota sa už v tých časoch hýbala v miliónoch slovenských korún. Ani po 26 rokoch však nie je definitívne jasné, komu vlastne pozemok patrí. Prípad sa po súdoch presúva už posledných 16 rokov a vyzerá to tak, že ešte najmenej ďalšie tri-štyri roky bude.

22.10.2018, 11:59 | Xénia Makarová | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 4

Celý prípad sa skomplikoval v roku 1997. Pred rozhodnutím o samotnej reštitúcii, či záhrada patrí alebo nepatrí trom žiadateľom, mesto pozemok predalo svojmu poslancovi a jeho manželke. Neskôr padlo viacero protichodných rozhodnutí o samotnej reštitúcii s tým, že podľa posledného verdiktu patrí pozemok predsa len trom reštituentom.

Tým sa však príbeh lukratívnej záhrady zďaleka neskončil. Začalo sa niekoľkoročné putovanie prípadu po rôznych súdoch až po ústavný. Tam sa prípad dostal už dvakrát a padli dva verdikty. Ten posledný je však úplne odlišný od toho prvého.

Ďalšie roky po súdoch

Právny zástupca troch súrodencov v konaní pred Ústavným súdom Peter Kubina z advokátskej kancelárie Dentons očakáva, že prípad bude po súdoch putovať ešte ďalšie tri až štyri roky.

„Zatiaľ čo prvýkrát dal reštituentom Ústavný súd za pravdu, nižšie súdy jeho rozhodnutie neakceptovali. Prípad sa tak dostal na Ústavný súd nedávno druhýkrát, pričom tentoraz už rozhodol súd inak. Našu sťažnosť odmietol ako predčasne podanú, pričom rozhodoval iný senát ako prvýkrát. Na okolnostiach prípadu sa však od prvej ústavnej sťažnosti nezmenilo v neprospech reštituentov vôbec nič. Znamená to, že o veci má opäť rozhodovať okresný úrad a nižšie súdy.“

Tie už dvakrát doteraz rozhodli rovnako – v neprospech reštituentov. Preto P. Kubina očakáva, že rovnako budú postupovať aj tretíkrát a prípad sa tak o pár rokov dostane na Ústavný súd opäť.

Okrem enormnej dĺžky riešenia celého sporu upozorňuje aj na niekoľko zvláštnych verdiktov súdov. Tie 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Rubrika Ekonomika