Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prísnejšie hypotéky? Byty sa stále stavajú šialeným tempom

Bytov sa stavia čoraz viac, sprísnenie pravidiel poskytovania hypoték tento trend neotočilo. Vláda ich postupne zavádzala počas tohto roka s cieľom brzdiť zadlžovanie domácností. Banky napríklad viac vyžadujú spolufinancovanie zo strany klienta. Lenže na číslach bytovej výstavby sa to zatiaľ viditeľne neprejavuje.

22.10.2018, 18:59 | Ján Kováč | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 3

V druhom kvartáli 2018 bolo rozostavaných viac bytov ako kedykoľvek predtým. Aj v počte začatých bytov sa toto obdobie zaradilo medzi najsilnejšie v pokrízovom období. Rastie aj celková stavebná produkcia, ku ktorej by mal čoraz viac prispievať aj verejný sektor. S tým sú však spojené riziká v súvislosti s verejnými obstarávaniami.

Tretí silný rok

Je to presne 10 rokov, odkedy sa skončil predchádzajúci stavebný boom. Trval od roku 2005 do roku 2008, keď sa začala hospodárska kríza v Európe. Nasledovalo šesť slabších rokov, počas ktorých výstavba bytov najskôr výrazne klesla a potom len opatrne rástla. Prelomovým bol rok 2015. Odvtedy sa ročný prírastok rozostavaných bytov stabilne drží na úrovni 20-tisíc. Najsilnejší bol rok 2016 s 21,4 tisíca začatých bytov.

No dôležité je, že ani prvý polrok 2018 nijako nezaostáva. Počet začatých bytov sa počas neho drží na predchádzajúcich vysokých úrovniach. Preto celkový počet rozostavaných bytov už druhýkrát po sebe prekonal predkrízový rekord.

Výkony stavebníctva ešte stále zaostávajú za predkrízovými rokmi, ale už by mali prekonať výsledky za rok 2015. Tie boli nadpriemerné, keďže sa končilo programové obdobie a bolo treba vyčerpať eurofondy. Po silnom roku však nasledoval pokles, lebo nové eurofondové obdobie sa ešte poriadne nerozbehlo. Teraz idú výkony opäť hore, no najmä pre privátne investície.

Neprehliadnite

Developeri sa neboja

Ani veľkí developeri neevidujú zmenu dopytu. „Rozhodujúca je miera istoty ľudí, že 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Rubrika TREND + Slovenské stavebníctvo