Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pred stužkovou budú ešte voľby. Mám pocit zodpovednosti

30.10.2018, 11:55 | Barbora Dobó

Tento rok prišiel koniec leta zo dňa na deň: užívala som si horúce počasie a v okamihu prišlo ochladenie a začiatok školy.

 • Tlačiť
 • 10

Rubrika

Použi rozum

So spolužiakmi sme sa najprv spolu zišli na školskom výlete do Ríma, no po návrate do lavíc nastal aj návrat do reality. Začala som totiž maturitný ročník. Mnoho ľudí naň spomína ako na ten najlepší, čo vo mne vyvoláva veľké očakávania. Radujem sa síce mnohým výhodám maturanta na našej škole, ako je napríklad predbiehanie sa v bufete a odpustené hodiny telesnej v prospech prípravy stužkovej, no začínam pomaly pociťovať nátlak zo strany učiteľov a učiva, ktorý vyvrcholí v marci na písomných a v máji na ústnych maturitných skúškach.

Zatiaľ sa však snažím na to veľmi nemyslieť a naplno sa venujem príprave na stužkovú. Táto jedna noc sa má navždy zachovať v pamäti, no nesie v sebe veľké prípravy a mnoho rozhodovania. Nikdy by mi ani nenapadlo, že sa dá toľko diskutovať napríklad o farbe servítok na stoloch či o torte, ktorá sa bude slávnostne krájať.

Dať dohromady názor celej triedy nie je vždy jednoduché, v triede vznikajú hádky a nezhody. Keď som sa však s mojimi problémami zverila ľuďom, ktorí už stužkovú majú za sebou, s úsmevom mi povedali, nech si z toho nič nerobím, vraj je to normálne. Teda viete si asi predstaviť, že každý v mojom veku má momentálne práve takéto starosti.

Neprehliadnite

Takmer nikto si nespomenie, že sa blížia komunálne voľby. Aj ja som úplne zabudla, že sa niečo takéto bude v novembri konať, kým mi to nepripomenuli rodičia, keď sa ma spýtali, koho pôjdem voliť. Budú to moje prvé voľby, mám pocit zodpovednosti. Mala by som si poriadne naštudovať kandidátov, aby som si mohla dobre vybrať, pretože tieto voľby sú celkom dôležité aj napriek tradične pomerne nízkej účasti. Výsledok ovplyvní kvalitu života v meste či v obci, v ktorej žijeme.

Ja budem hľadať kandidáta, ktorý by mal zmysluplný plán na vyriešenie dopravnej situácie v Bratislave, keďže každý deň dochádzam do školy. Ráno stojím v zápche a moju cestu naspäť domov v poobedných hodinách MHD by som tiež nenazvala práve ideálnou.

Viem, že mnohí moji rovesníci nepôjdu voliť, lebo ich to absolútne nezaujíma, čo je celkom smutné. Ďalší sa síce chystajú, ale bez čo i len zamyslenia, či majú voliť toho istého kandidáta ako ich rodičia. Bola by som rada, keby išli voliť všetci, a to nielen mladí.

Barbora Dobó, 1. súkromné gymnázium Bajkalská v Bratislave

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 43/2018. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 10

Rubrika Použi rozum

Tagy Použi rozum

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.