Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kto bol kto v 1. ČSR a prečo už nie sme takí bohatí, ako vtedy

28.10.2018, 14:42 | Michal Lehuta | © 2018 News and Media Holding

Medzivojnová prvá republika Čechov a Slovákov patrila medzi najbohatšie krajiny sveta. Ako to, že bola tak vysoko? A ako sa vtedy, pred sto rokmi, darilo Slovensku?

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Ekonomika

Na začiatku veľké reformy

Povojnové začiatky nového štátu boli veľmi ťažké. Problémy so zásobovaním a návratom vojakov umocňoval vznik nových hraníc, teda bariér, ktoré obmedzovali dovtedy voľný pohyb tovarov smerom na Viedeň a Budapešť. Mnoho dôležitých firiem malo svoje sídla práve tam. To sa zmenilo povinnou nostrifikáciou, teda presunom centrál do novej republiky, ako aj povinným trvalým pobytom riaditeľov týchto spoločností na jej území.

Druhou veľkou výzvou bolo zavedenie vlastného platidla. Menová reforma prvého ministra financií Aloisa Rašína, ktorej cieľom bola silná koruna, pomohla vyhnúť sa povojnovej hyperinflácii, ktorá postihla susedné Rakúsko i Nemecko. Podobne ako pri rozdelení Česko-Slovenska sa staré mocnárske bankovky najprv kolkovali, až neskôr vymieňali za nové. Veľkú časť obeživa nový štát pri výmene zabral ako vládnu pôžičku, čím sa znížil objem menovej zásoby a tým i tlak na rast cien (TREND 13/2012). Koruna československá bola zavedená už v apríli 1919 a neskôr sa jej kurz, ako bolo vtedy zvykom, nadviazal na hodnotu zlata.

Treťou veľkou výzvou prechodu z monarchie na republiku bola reforma vlastníctva pôdy, keďže až tretinu vlastnili šľachtické rody a cirkev. Pozemková reforma, ktorá zabrala poľnohospodársku pôdu nad 150 a ostatnú nad 250 hektárov, postupne presunula vlastníctvo až 13 percent celého územia republiky. Zhruba polovicu z toho získali státisíce bežných obyvateľov, zväčša drobných poľnohospodárov. Tým reforma vytvorila predpoklady na efektívnejšiu produkciu, modernizáciu vidieka i lepšie postavenie roľníckeho obyvateľstva. Český historik Václav Průcha zdokumentoval zánik desiatok tisíc trpasličích hospodárstiev, čo posilnilo vrstvu roľníkov s rozlohou 5-10 hektárov.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Ekonomika

Súvisiace články

Kto stvoril Kočnera

Kto stvoril Kočnera

Ľudia, ktorí urobili v minulosti kľúčové kroky v prípadoch okolo podnikateľa z mafiánskych zoznamov, v týchto dňoch svoje kontakty s ním bagatelizujú 16

Utajení páni Liptova omladzujú rodinný tím

Pellegrini ako hrozba pre Fica je dôkaz, aký zúfalý je Smer

Neprekryteľné podozrenie

Prečo Smer nemá kádre

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.