Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nový šéf SPPK: Práca pre Babiša mi nebráni nezávisle zastupovať záujmy farmárov

05.11.2018, 18:55 | Ivan Haluza | © 2018 News and Media Holding

Slovenskú poľnohospodársku a potravinársku komoru (SPPK), najväčšiu stavovskú organizáciu domácej výroby potravín, vedie od mája po prvýkrát človek, ktorý nepochádza spomedzi dlhoročných predsedov tradičných družstiev. Emil Macho je mladší manažér z veľkej agrárno-obchodnej firmy Agropodnik Trnava s tržbami presahujúcimi 130 miliónov eur.

 • Tlačiť
 • 2

TREND s ním hovoril o možnej modernizácii i zdynamizovaní slovenského poľnohospodárstva, ako aj o tom, či môže naozaj nezávisle pracovať na zlepšení domáceho agropotravinárskeho sektora. Vedie totiž firmu, ktorá je jedným z hlavných ohniviek tunajšieho agrárneho panstva Andreja Babiša.

Prechádza SPPK modernizáciou, ktorej potrebu vyvolalo možno aj to, že po vražde novinára Jana Kuciaka a vyplávaní mnohých káuz s dotovaním sa poľnohospodárstvo dostalo do pozornosti verejnosti nie práve v najlepšom svetle?

Nielen komora, ale celé poľnohospodárstvo prechádza zmenami. Musíme sa uberať novým smerom. Ten si dobre vytýčime iba tak, že si povieme, čo sa doteraz robilo zle. My farmári si musíme uvedomiť hlavne to, že na konci nášho biznisu i snaženia je konečný spotrebiteľ a jeho potreby.

Neprehliadnite

Ako chcete zlepšiť domáci agropotravinársky sektor?

Dôležitá vec je jednota poľnohospodárskej samosprávy. Chceme zlepšiť aj pohľad spoločnosti na poľnohospodárstvo. Nie sme totiž len zablatení chlapi, ktorí berú dotácie, ale aj ľudia, čo udržiavajú krajinu pre spoločnosť. Prípady okolo podvádzania s dotáciami, bohužiaľ, vrhli tieň na celé poľnohospodárstvo. I keď drvivá väčšina podnikov nepodvádza. Do poľnohospodárstva mienime vťahovať aj mladých ľudí. Hlavne však chceme konečne otočiť to, že nám v obchodoch stále klesá ponuka domácich potravín.

Zdroj: Milan David

Ako by sa mohla zvýšiť transparentnosť a efektívnosť prideľovania a využívania agrárnych dotácií?

Ak má byť prideľovanie dotácií transparentnejšie, tak celý ten proces musíme zdigitalizovať. Musíme si tiež zadefinovať, kto je vôbec oprávnený poberať priame platby. Mali by to byť len naozaj aktívni farmári. Čo sa týka efektívnosti, potrebujeme si tiež povedať, že uplynulé dve sedemročné obdobia sme európske fondy v podstate vôbec nevyužili. Štrnásť rokov sa na na Slovensku eurofondy nevyužívali efektívne. Dohromady to bolo až osem miliárd eur, čo sa tu, s prepáčením, prehajdákali. To si musia všetci kompetentní, najmä minulé vlády, povedať úplne jasne. Podpory treba od nového programového obdobia po roku 2020 nastaviť lepšie.

Ako?

K podporám sa má dostať len aktívny farmár, ktorý

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 2

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.