Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Farmári, neplačte. Konečne podnikajte!

Článok vyhral Novinársku cenu 2018 v kategórii Najlepší analytický príspevok. Obchodné reťazce domácich farmárov a potravinárov, obrazne povedané, už takmer vykorisťujú. A ohrozujú tak aj potravinovú sebestačnosť Slovenska. Vyjadrila sa ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná pri súčasnom tlaku na reťazce. Odstránenie skrytých poplatkov či regulácia dôb splatnosti faktúr sú ešte na mieste. Namiesto diskriminácie reťazcov odvodmi z ich obratu by však rezort i celá domáca výroba potravín mali pracovať na vlastnom, doslova revolučnom vylepšení. Šikovnosť i podnikateľská odvaha farmárov z takmer všetkých ostatných krajín Únie sú totiž oveľa väčšie.

25.07.2019, 12:00 | Ivan Haluza | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 32

Mäso či ovocie a zelenina sa musia na Slovensko voziť zo zahraničia iba preto, že iné krajiny EÚ majú vyššie dotácie, počúvame už dlho od tunajších farmárov. Fakt o vyšších dotáciách naozaj sedí. Menej sa však už vie, že rozdiely vo farmárskej produktívnosti medzi Slovenskom a inými štátmi sú oveľa vyššie ako rozdiely v dotáciách.

Konkrétne. Domáci poľnohospodári získavajú na každý hektár obrábanej pôdy celkovo iba o pätinu nižšie priame agrárne platby i vidiecke eurofondy ako priemerný európsky farmár. Ale eurofarmár z hektára vyprodukuje takmer trojnásobne vyššiu hrubú pridanú hodnotu ako slovenský roľník. Ilustrujme si to na číslach. Slovenský farmár predvlani pri 255-eurovej dotácii dosiahol na hektár 314 eur pridanej hodnoty. Priemerný európsky farmár pri 301-eurovej dotácii mal hektárovú pridanú hodnotu až na 928 eurách.

Ešte horšie dopadá Slovensko v porovnaní so špičkovými hráčmi Únie. Holanďania, ktorí si pred morom už dlho chránia každý kúsok zeme, majú síce na hektár skoro dvojnásobné dotácie ako Slováci, ale hektárovú pridanú hodnotu majú na úrovni 17-násobku slovenského agrosektora. Dosahuje úroveň 5 600 eur.

Neprehliadnite

Od Slovákov sú v tomto najobjektívnejšom ukazovateli slabší iba farmári z Pobaltia. Teda nie z práve roľníckej destinácie. A trebárs najbližší susedia z Poľska i Maďarska majú len o málo vyššie dotácie ako Slováci, no ich pridané hodnoty sú na zhruba dvojnásobku tuzemskej.

Na prírodu neduhy nechodia

Nielen tieto čísla, ale aj všetky ostatné dáta, ktoré TREND analyzuje, pochádzajú zo základného dokumentu domáceho poľnohospodárstva i štátnej správy, ktorá ho riadi. Zo Zelenej správy o stave poľnohospodárstva a potravinárstva SR.

Takéto výrazné rozdiely ťažko vysvetlia nielen rozdielnymi dotáciami, ale neobstojí ani iná často využívaná oponentúra. Že Západoeurópania majú 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 32

Rubrika Téma