Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hviezdy uprostred slaboty. Domáci farmári, od ktorých sa dá učiť

05.11.2018, 18:57 | Ivan Haluza | © 2018 News and Media Holding

Svojimi spriemerovanými výsledkami produktivity sa slovenské poľnohospodárstvo radí na chvost celej EÚ. O to viac z neho vyčnievajú podniky, ktoré vedia z pôdy vyťažiť výrazne viac a môžu byť vzorom pre menej ambiciózne farmy. Určite to platí pre dva agrárne podniky zo Žitného ostrova, ktoré dokonca uzatvárajú prvú polstovku najziskovejších slovenských firiem. Obe už dlhšie vedia na čisté zisky premieňať zhruba každé piate utŕžené euro.

 • Tlačiť
 • 0

Tandem z absolútnej špičky

Ide o chovateľa prasiat JK Gabčíkovo v rukách farmárov z Dánska. A tiež o Poľnohospodárske družstvo Zlatná na Ostrove, ktoré dodnes ovládajú bývalí šéfovia z čias socializmu.

Ģabčíkovský špecialista na bravčovinu dosiahol vlani v prepočte na každý hektár pôdy pridanú hodnotu viac ako 2 900 eur. Bol na deväťnásobku slovenského a na trojnásobku európskeho priemeru agrárnej pridanej hodnoty.

Neprehliadnite

Hektárová pridaná hodnota zlatnoostrovského družstva sa vlani dostala na vyše 980 eur. Päťdesiat eur nad celoeurópsky priemer. Toto družstvo s viac ako dva a pol tisíc hektármi síce svoju živočíšnu produkciu po poklesoch cien mäsa značne zredukovalo, ale dosahuje špičkové výsledky v rastlinnej výrobe. Už dlhšie obdobie pestuje aj náročnejší mak a sóju.

Aj veľké vedia byť efektívne

Že medzi najproduktívnejšími a najaktívnejšími môžu byť aj tí najväčší, dokazuje tretí žitnoostrovský podnik. Skoro 430 eur pridanej hodnoty na každý zo svojich 6 900 hektárov vlani vykázalo jedno z najväčších družstiev v krajine – juhoslovenské PD Sokolce.

Podnik, 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.