Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

HR oddelenia robia, čo môžu. Ľudia im však utekajú aj pre 50 eur navyše

Zamestnanosť na Slovensku láme rekordy, na trhu práce sú desaťtisíce voľných pozícií. Pre mnohých ľudí je to ideálna situácia na hľadanie novej práce a prechádzanie z jednej firmy do druhej v snahe získať vyšší plat alebo lepšie podmienky.

07.11.2018, 05:00 | Tomáš Nejedlý | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 57

„Trápi to najmä výrobné spoločnosti, ľudia migrujú z firmy do firmy často ešte v skúšobnej lehote,“ hovorí Branislav Jančuška, projektový manažér personálnej spoločnosti Grafton. Oslovené firmy priznávajú zvyšujúcu sa fluktuáciu a skracovanie priemernej doby, ktorú u nich zamestnanci odpracujú.

Desať percent a viac

„Po príchode firiem Jaguar Land Rover a Amazon sa miestny trh práce dal do pohybu, každý to tam chcel aspoň skúsiť. Inžinier s trojročnou praxou bol zrazu presvedčený, že sa môže uchádzať o seniornú pozíciu či dokonca o manažérsky post, prípadne aspoň získať vyšší plat,“ hovorí Matej Majer, personálny manažér so skúsenosťami z firiem Osram, Molex či Spinea.

„Stretol som sa dokonca s veľkou firmou, ktorá mala takmer stopercentnú fluktuáciu, teda sa u nej za rok vymenili skoro všetci zamestnanci,“ tvrdí B. Jančuška o spoločnosti, ktorá realizuje subdodávky pre automotive. Pri firme s veľkosťou tisíc pracovníkov to znamená, že každý mesiac odíde asi sto ľudí a rovnaký počet nových zamestnancov musia personalisti zabezpečiť. Učebnice ekonómie považujú za prijateľnú ročnú mieru fluktuácie pod desať percent.

Mileniáli a job hopping

ManpowerGroup v globálnom prieskume Veční uchádzači zistil, že 37 percent zamestnancov neustále hľadá nové príležitosti, pričom 60 percent tejto skupiny tvoria mileniáli – generácia vo veku 18 až 34 rokov.

Večer tu a ráno tam

Obzvlášť kritická situácia je v priemyselných centrách, kde na jednom mieste podniká v rovnakom odvetví viacero hráčov. Príkladom môže byť logistický hub Prologic pri Senci. V jednom rozsiahlom areáli tu sídli vedľa seba zhruba dvadsiatka spoločností s podobnou štruktúrou pracovných pozícií.

DSV Slovakia, Raben Logistics, Geis, Kuehne+Nagel či ČSAD Logistics hľadajú skladníkov, referentov špedície, skladových manipulantov, operátorov vysokozdvižného vozíka či manažérov logistiky. V takomto prostredí nie je výnimkou, keď zamestnanec jeden večer pracuje v jednej firme a ráno nastúpi o pár metrov ďalej ku konkurenčnej spoločnosti.

Mnohé firmy namiesto výberu zamestnancov robia permanentný nábor 

„Často sme čelili situácii, keď susedná firma ponúkla o 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 57

Rubrika Podnikanie