Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo sú dôchodky s 2. pilierom nižšie ako bez neho

Väčšina bývalých sporiteľov v 2. pilieri dostáva na penzii spolu s 1. pilierom menší dôchodok, ako by dostala len zo štátneho priebežného piliera, informovala nedávno Sociálna poisťovňa. „Vlani poisťovňa priznala 840 starobných dôchodkov s účasťou 2. piliera, pričom (priemerný) dôchodok s účasťou bol o 26 eur (šesť percent) nižší ako dôchodok vyplácaný iba zo Sociálnej poisťovne,“ informovala verejná inštitúcia.

13.11.2018, 11:10 | Michal Lehuta | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 58

Jedným z hlavných dôvodov zavedenia 2. piliera pritom bol aj argument, že zhodnocovanie časti odvodov na finančných trhoch môže Slovákom a Slovenkám priniesť vyššie penzie ako priebežný systém, ktorý bude nahlodávať rýchle starnutie obyvateľstva. Prečo to tak nie je?

Starobné poistenie v deficite

Hlavné dôvody sú dva. Tým prvým je spôsob krátenia dôchodku z 1. piliera sporiteľom v dôchodkových správcovských spoločnostiach (DSS). Každý sporiteľ v 2. pilieri totiž dostáva na penzii od štátu menej: podľa toho, koľko povinných odvodov mu bolo odvedených na súkromný účet v 2. pilieri.

Háčik je v tom, ako sa toto krátenie počíta. Respektíve k akému celku odvodov sa príspevky do 2. piliera pri krátení primeriavajú. Podľa zákona o sociálnom poistení je nárok na dôchodok zo Sociálnej poisťovne v každom roku znížený o podiel odvodov do DSS na sume 18 percent odvodov na starobné poistenie. Na tento rok, keď odvod dosahuje 4,5 percenta z hrubej mzdy, sa tak sporiteľovi štátna penzia kráti o podiel 4,5 : 18, teda o štvrtinu.

Koľko odvodov platí dôchodky 1/2
(% z hrubej mzdy)
Koľko odvodov platí dôchodky 1/2
* Vypočítané z celkového pomeru príjmov a výdavkov na starobné poistenie
PRAMEŇ: Sociálna poisťovňa, prepočet TREND

Dôchodky však na Slovensku nefinancuje len oficiálnych 18 percent odvodov na starobné poistenie. Zo skutočných príjmov a výdavkov priebežného penzijného fondu vyplýva, že v jednotlivých rokoch išlo na tento účel 23 až 27 percent odvodov pracujúcich. Pretože kým napríklad vlani príjmy Sociálnej poisťovne na starobné poistenie tesne presiahli štyri miliardy eur, výdavky dosahujú až takmer šesť miliárd.

Deficit poisťovňa vykrýva z finančných prebytkov vo svojich ostatných fondoch a z dotácií zo štátneho rozpočtu. A to aj v čase rekordne nízkej nezamestnanosti, keď odvody platí historicky najväčší počet i podiel obyvateľov v produktívnom veku. Štát teda dôchodkový system mohutne dotuje.

Neprehliadnite

Nespravodlivé krátenie

Ak by sa dôchodok sporiteľom v 2. pilieri krátil podľa skutočne použitých odvodov na výplatu penzií, v 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 58

Rubrika Ekonomika

Tagy dôchodky