Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prvé priečky patria tento rok veľkým poisťovniam

07.11.2018, 09:21 | Ján Záborský | © 2018 News and Media Holding

Vlaňajšia zmena pravidiel výpočtu Poisťovne roka bola akýmsi nultým ročníkom, ktorý zároveň vyzýval na možnosti úpravy vzorca. Podnety skutočne prišli, najviac k oblasti výpočtu výnosovosti. Dlhodobo najväčší bod sporov vytvárali jednorazové poistenia, ktoré umožňovali skokovitý rast tým poisťovniam, ktoré sa na ne sústredili. TREND ich preto už niekoľko rokov upravuje pri výpočte trhového podielu štandardom, ktorý využívajú aj samotné poisťovne. Takzvané anualizovanie berie do úvahy len desatinu jednorazového poistného, a tak ho dáva bližšie na úroveň tradičného predpisu.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

TREND TOP 2018

Anualizované poistné TREND vlani zaradil aj do výpočtu výnosovosti poistného, no na kritiku viacerých súťažiacich toto pravidlo tento rok menil. Ak anualizácia zreálnila rast trhového podielu, tak v prípade výnosovosti bola, naopak, výhodou. Od tohto roku sa to už mení, väčšiu výhodu majú tak reálne poisťovne, ktoré dokážu poistenie premieňať na zisk. Podobné pravidlo má TREND aj pri výpočte Banky roka.

Nepokojný rok

Poisťovníctvo má za sebou náročný minulý rok. Navonok vyzerá úspešne, za rastom predpisu však treba vidieť predovšetkým špeciálny odvod z poistenia, ktorý sa od budúceho roka pretvorí na poistnú daň. Na rozdiel od klasických daní, ktoré sú prirážkou k trhovej cene, ale zákon vyžaduje, aby bol odvod započítaný do poistného. Ovplyvňuje tak vykazované výsledky trhu, ako aj ďalšie parametre. Pre klienta je najpodstatnejšie, že ho berú do úvahy aj zaisťovne pri výpočte zaistenia, čo znamená ďalšie zvýšenie koncovej ceny. Rast poistného preto nie je iba osempercentný, ale v niektorých prípadoch aj viac než desaťpercentný.

Neprehliadnite

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND TOP 2018

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.