Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Titul Banka roka sa vrátil Slovenskej sporiteľni

07.11.2018, 09:21 | Martina Kláseková | © 2018 News and Media Holding

Hoci zisk slovenských bánk v minulom roku klesol nevídane prudko o pätinu, predsa len to bol výsledok, s ktorým mohli byť tunajší bankári spokojní. Prepad zisku nikoho neprekvapil, mali ho dávno napísaný v scenári. Nebol totiž dôsledkom žiadnych negatívnych udalostí, iba korekciou po predchádzajúcom výstrelku, keď predminuloročnú ziskovosť bánk nafúkli neopakovateľné vplyvy, akými boli predaje akcií Visa Europe či obrovské dividendy niektorých peňažných ústavov.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

TREND TOP 2018

Odhliadnuc od týchto mimoriadnych vplyvov sa vlani zisk slovenského bankového sektora medziročne zvýšil. A to o viac než osem percent. Na to môžu byť tunajší manažéri hrdí.

Výnosné

Návratnosť kapitálu za celý sektor presiahla 9,2 percenta, čo je vysoko nad priemerom európskej dvadsaťosmičky, ktorý bol 5,6 percenta. I keď stále je to pod výsledkom, ktorý dokázali zarobiť napríklad neeuroví Česi či Maďari. Tí vlani ziskovosťou bánk v Európskej únii viedli. Na Slovensku sa pri spätnom pohľade ukazuje, že bankový sektor dokazuje aj v rokoch, keď najviac bojuje s klesajúcimi úrokovými maržami, tvoriť relatívne stabilný zisk. Ten vlaňajší mierne prevyšuje priemer rokov 2013 až 2016.

Takéto dobré výsledky, ktoré pre pokles čistých úrokových výnosov nečakala ani Národná banka Slovenska (NBS), keď pred rokmi počítala s oveľa horším scenárom, dosiahli hlavne z dvoch dôvodov. V prvom rade banky tak tlačili na úverovú pílu – a to v retaili aj medzi podnikmi, že rastom úverových portfólií korigovali ich menšiu výnosovosť.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND TOP 2018

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.