Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo majú firmy stále strach pochváliť sa úspechom

08.11.2018, 14:24 | Lukáš Kvašňák | © 2018 News and Media Holding

Názor | Boli časy, keď pomenovanie podnikateľ slúžilo ako nadávka. Hlboké deväťdesiate roky minulého storočia stvorili celú vrstvu „tiežpodnikateľov“, ktorí toto slovo sprofanovali na dlhé obdobie. S príchodom zahraničných investorov sa firemná kultúra začala meniť.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

TREND TOP 2018

Lukáš Kvašňák small na obtekanie

Viacero postavičiek z týchto starých čias sa stratilo z verejného života, no mnohí len prezliekli kabáty a začali sa tváriť ako kapitáni priemyslu či vážení filantropi. Ich spôsob podnikania sa nikdy úplne z verejného priestoru nevytratil. Zmenila sa len forma, nie obsah.

Tohtoročné udalosti, ktoré spustila vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, to naplno ukázali a vrátili Slovensko späť do tohto temného obdobia. Prípady pokusov o násilné ovládnutie firiem, zmanipulované tendre, nepochopiteľné rozhodnutia súdov, zneužívanie polície a Finančnej správy v prospech „našich ľudí“ dali opäť facku všetkým poctivým podnikateľom, ktorí sa snažia pristupovať k biznisu čestne.

Viaceré firmy preto ešte stále nechcú ísť s kožou na trh. Obavy z veľkých chlapov so širokými ramenami, ktorí sa zrazu objavia v ich kanceláriách, nahradil strach, že namiesto nich prídu sofistikovaní „konzultanti“ ponúkajúci „poradenstvo“. Stále však ide o ponuky, ktoré sa „nedajú odmietnuť“.

TREND TOP 2018

 • Viac informácií, výsledkov a dát o najväčších a najúspešnejších firmách a podnikoch nájdete v ročenke TREND TOP 2018, ktorá je súčasťou aktuálneho TRENDU 45/2018

V nedávnom prieskume TRENDU až dve pätiny oslovených ľudí z biznisu a ekonomiky vyhlásili, že zažili v podnikaní nátlak, keď proti nim niekto využíval v konkurenčnom boji politický alebo iný mocenský vplyv.

Pozitívne je, že 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika TREND TOP 2018

Tagy Banka roka, Firma roka, Názory, poisťovňa roka, TREND TOP

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.