Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zo Smeru sa stala vidiecka strana, nádej z volieb netreba preceniť

Výsledky komunálnych volieb majú dve roviny – symbolickú v podobe nových primátorov krajských miest, kde vládny Smer prakticky úplne vypadol z hry a do sedla sa dostali mladí urbánni politici a aktivisti bez straníckej príslušnosti. Stále tu však zostáva zástup menších miest a obcí, kde naďalej dominuje strana Roberta Fica. Do tohto sveta vzdialeného od mestských kaviarní opoziční kandidáti nedokážu preniknúť. Sú to však práve rurálni voliči, ktorí významne ovplyvňujú parlamentné a prezidentské voľby. Preto preniesť aktuálny úspech nezávislých mestských primátorov aj do prekreslenia zloženia parlamentu v prospech súčasnej opozície vôbec nebude ľahké.

13.11.2018, 13:40 | Eva Mihočková | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 18

Fico si pomýlil dobu

Smer-SD na čele s Robertom Ficom nezadržateľne padá. V komunálnych voľbách veľká časť voličov ukázala, že namiesto istôt a stability starých pomerov si želá zmenu a čerstvý vietor. Smer nedokázal udržať žiadne krajské mesto a prišiel o svoje tradičné bašty v Žiline, Nitre, Košiciach, ale aj v Humennom. Získať Bratislavu sa ani nepokúsil a nepriamo deklarovaná podpora Ivovi Nesrovnalovi sa ukázala ako toxická, čo aj sám neúspešný kandidát priznal.

Pozície Smeru sa oslabili aj v okresných mestách a hoci stále zostáva najúspešnejšou stranou komunálnych volieb (20 percent primátorov a starostov), presviedčať verejnosť, že je to úspech, sa dá len veľmi ťažko. Dokáže víťaziť už len zo zotrvačnosti v menších mestách a obciach, kde žije prevažne seniorský elektorát sociálnej demokracie a tamojšie prostredie nie je schopné generovať alternatívnu ponuku.

Kým v roku 2012 vyhlásila sociologička Oľga Gyárfášová, že voliči Roberta Fica tvoria vekovú a sociálnu vzorku Slovenska, dnešné výsledky ukazujú celkom inú realitu – Smer už dokáže oslovovať väčšinou len starších voličov v menších obciach a aj tam postupne stráca.

Robert Fico pôsobil v povolebnom štúdiu TA3 ako teleportovaný z inej doby. Porážku dlhoročného smeráckeho primátora Jozefa Dvonča v Nitre takmer plačlivo označil za neúctu k štandardným politikom a jeho mladého premožiteľa v osobe Mareka Hattasa nazýval chlapcom. Namiesto sebareflexie nad vlastnými výsledkami usedavo zdôrazňoval, že komunálky sú debaklom opozície, ktorá v regiónoch prakticky neexistuje. V tom má pravdu, ale to nič nemení na fakte, že Smer môže byť na tom čoskoro rovnako biedne.

Neprehliadnite

Český vzor (keď sa to hodí)

Predseda Smeru nebol schopný prejaviť ani zlomok sebakritiky, 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 18

Rubrika Ekonomika

Tagy komunálne voľby 2018