Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Z extrému do extrému: spoza štátnych revírov nakúkajú úplatky

Ministerstvo pôdohospodárstva pod vedením nominantky SNS Gabriely Matečnej už dlhšie sľubuje, že pre spravovanie často kontroverzného domáceho poľovníctva nájde rozumné kompromisy. V niektorých ohľadoch ich návrh nového poľovného zákona, ktorý rezort posunul na pripomienkové konanie začiatkom novembra, aj naozaj prináša. Ale to, o čo sú v poľovníctve najväčšie boje, ide vždy akosi z extrému do extrému. Reč je o preberaní vplyvu nad štátnymi poľovnými revírmi.

21.11.2018, 19:30 | Ivan Haluza | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

S prvým extrémom prišla pri prideľovaní štátnych revírov súkromným poľovníckym združeniam jednofarebná vláda Smeru. Tendrami, v ktorých sa prihliadalo iba na výšku ponúkanej ceny prenájmu, musela chtiac-nechtiac reagovať na príliš lacné rozdávanie revírov z čias prvej vlády ľavičiarov. Vtedy Lesy SR doslova ohlodávali nominanti jeho koaličného partnera – Mečiarovho HZDS. V časoch spred takmer dekády sa voči praktikám vtedajšieho vedenia Lesov SR postavili otvoreným protestom aj ich vlastní zamestnanci.

Smer potom „cenovými“ tendrami zaviedol do prenájmov štátnych revírov transparentnosť i maximalizáciu výnosov pre štát. Do poľovníctva to vnieslo aj to, že lovia väčšinou iba majetnejší ľudia. Navyše tí si po zmenách v zákonoch vedia za vyššie ceny skôr odkúpiť nielen štátne, ale aj privátne revíry, ktoré ležia prevažne na súkromnej pôde. Dedinčanov, ktorí dovtedy chodili po práci do okolitých lesov skoro denne, noví páni revírov odstavili. Prelialo sa to aj do premnoženia zveri, čo má priamy vplyv na každého človeka.

Nikto z vodičov si neželá zrážku so zverou, ale stáva sa to čoraz častejšie. Pod kolesami áut vlani skončilo viac ako sedemtisíc srncov či tisíctristo jeleňov. Čoraz vyššie škody spôsobené zverou si na poliach či viniči rátajú aj farmári. Posledné roky ich pravidelne vyčísľovali na takmer dvadsať miliónov eur.

Neprehliadnite

Z tohto všetkého vzišla pre rezort pôdohospodárstva pod vedením SNS nová úloha. Pred vyše rokom sa vyjadril, že chce popracovať na opätovnom zľudovení tunajšieho poľovníctva. Teda že chce do revírov dostať viac ľudí zo susediacich obcí.

Aspoň spočiatku ministerstvo hovorilo o dvoch hlavných nástrojoch. V tendroch o štátne revíry už nemala o víťazoch rozhodovať iba cena, ale aj kvalita starostlivosti o zver. Uvažovalo sa, že sa zavedie maximálna možná výmera revíru na jedného poľovníka. Hovorilo sa aj o tom, že sa povinná množstvová kvóta bude kombinovať s pravidlom, že istá časť členov každého poľovného združenia musí byť priamo z okolia príslušného revíru.

Keď ponúkaná cena nezaujíma

Napokon však po tohtoročnom lete začali prechádzať štátne poľovné revíry na súkromné združenia formou predaja odstrelov úplne inak. Ako ukazuje analýza 26 zmlúv o predaji odstrelov, ktoré našiel TREND na vládnom centrálnom registri zmlúv, cena pri výbere združení nehrala žiadnu úlohu. Prijímanie miestnych poľovníkov do združení sa z roviny príkazu posunulo na evidovanie. Navyše Lesy SR z týchto nových súťaží získavajú len zhruba tretinu peňazí, ktoré inkasovali doteraz.

Ceny ponúknutých 26 revírov totiž

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Rubrika Téma