Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Opravme pokazený koncept HDP, pomôžeme sebe i planéte

Hrubý domáci produkt. Alebo radšej všade používaná skratka: HDP. Médiá ju bežne používajú ako merateľ úspechu krajín či ich vlád. Každý štvrťrok ho úpenlivo analyzujú zamestnanci bánk a investičných spoločností. A komentujú ho slovami o tom, ako sa tej či onej krajine „darí“.

24.11.2018, 15:55 | Michal Lehuta | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 2

Sila hlavného ekonomického indikátora vo verejnej diskusii je obrovská. Aj preto, že ho sledujú prakticky všetky štáty sveta, čo umožňuje ľahké medzinárodné porovnania. Ale aj preto, že veľké množstvo premenných voči HDP bežne porovnávame. Dlh i deficit verejných financií, daňové zaťaženie či verejné výdavky na školstvo. Čo ak používame koncept, ktorý sa na tieto účely vôbec nehodí?

Ako to celé vzniklo

Práve tejto téme sa venuje kniha The Growth Delusion dlhoročného britského novinára Financial Times Davida Pillinga. Hlavným odkazom autora je to, že HDP nepredstavuje vhodný indikátor životnej úrovne: kvôli problémom jeho súčasného nastavenia. Navrhuje preto jeho vylepšenia. Je to predsa ľudský konštrukt a nič v jeho metodike nie je vytesané do kameňa.

To dokazuje aj samotný vznik HDP. Aj keď podobný koncept merania produkcie v histórii zavádzali už králi, ktorí potrebovali financovať vojny, samotný hrubý domáci produkt je relatívne nový konštrukt. Začal ho vyvíjať až americký ekonóm a štatistik Simon Kuznets v tridsiatych rokoch minulého storočia po Veľkej hospodárskej kríze. Spojené štáty datujú svoj prvý kompletný „národný účet“ až do roku 1942.

Zdroj: Bloosbury

David Pilling: The Growth Delusion. The Wealth and WellBeing of Nations. Bloomsbury, 2018, 338 s.

David Pilling je dlhoročným reportérom, komentátorom a editorom britského denníka Financial Times. V súčasnosti pôsobí ako editor sekcie venovanej Afrike, v minulosti mal na starosti Áziu, tiež ako korešpondent písal z Čile či z Argentíny. Šesť rokov žil v Tokiu, tamojšiu skúsenosť zhrnul so svojej prvej knihe Bending Adversity: Japan and the Art of Survival.

V Británii zasa celým novým odvetvím makroekonómie koncept HDP uviedol do praxe ekonóm John M. Keynes. Až do roku 1950 sa ale slovo „ekonomika“ v dnešnom význame v politických manifestoch britských politických strán nevyskytovalo.

Neprehliadnite

Ani samotní tvorcovia HDP sa nezhodovali v tom, čo 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Rubrika Ekonomika

Tagy Knihožrút, recenzia