Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Peniaze v zemi. Eurofondy na kanalizáciu sú málo efektívne

Na budovanie kanalizácie po celom Slovensku sú vyčlenené štedré eurofondy už od roku 2007. Najprv ich mohli čerpať len väčšie obce s počtom ľudí nad dvetisíc. V júni tohto roka envirorezort vyhlásil výzvu za takmer 25 miliónov eur z európskych peňazí na budovanie kanalizácií a čistiarní odpadových vôd aj v menších obciach. Tie v budovaní kanalizácie zaostávali. Napríklad v roku 2015 v malých obciach nemalo kanalizáciu až 59 percent a pripojených bolo len sedem percent obyvateľov.

28.11.2018, 17:44 | Jozef Ryník | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 4

Môže za to aj spôsob poskytovania dotácií. Z Environmentálneho fondu je možné zabezpečiť časť finančných prostriedkov, ktoré obce využívajú ako hlavný zdroj financovania. „V prípade schválenia žiadosti o finančné prostriedky obce čerpajú každoročne malé sumy, z ktorých nie sú schopné vybudovať kompletnú infraštruktúru a projekt sa tak časovo predlžuje,“ vysvetľujú analytici z Inštitút environmentálnej politiky v Revízii výdavkov na životné prostredie z júla 2017.

Envirorezort vidí hlavný problém v tom, že hoci sa kanalizácie vybudovali, desaťtisíce ľudí sa nechcú na odpadové rúry napojiť. Napriek tomu sú úradníci optimistickí: tvrdia, že do roku 2030 budú mať obce s viac ako 2 000 obyvateľmi plnú pripojiteľnosť na kanalizáciu a menšie obce až 50-percentný podiel odvádzaných a čistených vôd.

Realita budovania kanalizácií a pripájania sa domácností je zatiaľ smutnejšia. Starostovia hovoria o peniazoch zakopaných v zemi či nezáujme obyvateľov, ktorí sa do verejných potrubí pripojiť nechcú alebo nemôžu. Aj napriek tomu, že niektoré vodárne prípojky ponúkajú za jediné euro.

Pomalé napájanie

Podľa štatistiky bolo v roku 2017 na Slovensku napojených na verejnú kanalizáciu 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Rubrika Ekonomika

Tagy samosprávy, Správna samospráva