Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V čase, keď vláda uľahčuje dovoz cudzincov, v Trnave ostali bez peňazí stovky Srbov

Nedostatok pracovníkov spojený s nepružnou legislatívou pri zamestnávaní cudzincov z tretích krajín vytvára živnú pôdu pre špekulatívne firmy obchádzajúce zákony. A doplácajú na to samotní zahraniční pracovníci. Ukážkou je aktuálny prípad agentúry dočasného zamestnávania Rasken Consulting z Trnavy.

27.11.2018, 10:40 | Lukáš Kvašňák | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 16

Po viacerých kontrolách inšpektorátu práce a cudzineckej polície majiteľov agentúry v polovici novembra zadržali a odvtedy je jej trnavská kancelária zatvorená. Po firme zostalo približne sedemsto srbských zamestnancov, ktorí nedostali výplatu a niektorí sú takmer už dva mesiace bez peňazí.

„Nemáme žiadne prostriedky, dochádza nám jedlo. Máme strach a sme frustrovaní. Nikto sa o nás nezaujíma. Niektorí už boli nútení kradnúť jedlo v obchode,“ informoval TREND jeden zo srbských zamestnancov pracujúcich cez agentúru Rasken Consulting, ktorý si neželal byť menovaný.

Agentúrni zamestnanci zo Srbska dostávali podľa jeho slov výplatu od Rasken Consulting k dvadsiatemu prvému dňu v mesiaci a každý piatok zálohu vo výške päťdesiat eur. No od polovice novembra nemajú s agentúrou kontakt, zálohu im nevyplatila a rovnako ani výplatu, ktorú mali dostať v stredu minulý týždeň. Do firiem, kde dovtedy pracovali, prestali na odporúčanie srbských kolegov chodiť, keďže nemali istotu, že by za tieto dni dostali zaplatené.

Neprehliadnite

Rieši to aj veľvyslanectvo

„Niektorí dostali výplatu v októbri ešte za september. No viacerí sme na Slovensko prišli začiatkom októbra a minulý týždeň sme mali dostať prvú výplatu. Nedostali sme ani zálohu. Už je to 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 16

Rubrika Podnikanie

Tagy migranti