Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Spravodlivosť má slabinu. Rozhodcovské súdy

04.12.2018 | Xénia Makarová

Diskusia (3 reakcie) Pravidlá diskusie

04.12.2018 | milosmil

Mam inu skusenost s rozhodcovskymi sudmi.
Podnikam v oblasti predaja stavebneho materialu a keby neexistovali rozhodcovske dolozky a rozhodcovske sudy, tak sa spravodlivosti nikdy nedomozem. Vymoct pohladavku od neplatica cez bezny sud je prakticky nemozne, kym pride k pojednavaniu, tak neplatic/pravnicka osoba uz davno neexistuje, je zluceny, alebo inak zlikvidovany. Rozhodcovske sudy nam umoznili rychlo a efektivne konat voci spekulantom/neplaticom a uspesnost vymahania je velmi slusna.
Ak sa v tomto clanku pise o zlyhani konkretneho sudu a konkretnych osob, tak je neprofesionalne nazvat clanok zovseobecnujucim sposobom, ako ste to v redakcii spravili. Spravodlivost na Slovensku ma slabiny, ale urcite to nie su rozhodcovske sudy ako institut.

04.12.2018 | AnK

Súhlasím so záverom, navyše rozhodcovské súdy umožňujú aj zveriť rozhodovanie vysoko odborných sporov expertom na danú problematiku (napr. v stavebníctve alebo duševnom vlastníctve) namiesto nešpecializovaných sudcov.

Ak niekto falšuje rozhodcovské doložky, tak je to vec pre policajných vyšetrovateľov, nie ministerstvo spravodlivosti.

Ani s tvrdením autorky, že "rozhodcovské súdy pred rokmi zriadil rezort spravodlivosti pôvodne preto, aby odbremenilo bežné súdy od jednoduchších sporov o pôžičkách či pohľadávkach" sa nedá súhlasiť, súkromné rozhodovanie sporov založené na dohode strán je oveľa širší koncept založený na zmluvnej autonómii. Zníženie záťaže všeobecných súdov pri pohľadávkach nízkou hodnotou je len podporný argument.

05.12.2018 | 12321

Dobre vieme, ako operatori a banky zneuzivali rozhodcovske sudy k svojim vyhodam, takze titulok je opravneny a ja ako obcan k rozhodcovskemu sudu doveru nemam.

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.