Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovenské univerzity znižujú latku. Bez kvality budú študenti odchádzať

Vysoké školy na Slovensku prišli za uplynulých desať rokov o vyše 80-tisíc študentov. A nespôsobila to len demografia. Pokračuje tiež odlev slovenských študentov na české univerzity a vysoké školy vo vzdialenejších krajinách. Slovensko patrí medzi štáty s najväčším podielom vysokoškolských študentov navštevujúcich školy v zahraničí.

05.12.2018, 16:57 | Tomáš Nejedlý | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 11

Napriek drastickým stratám sa však nezdá, že by univerzity, až na výnimky, prejavovali snahu zastaviť tento trend. Iniciatíva To dá rozum zmapovala dôvody odlevu študentov do zahraničia priamo v teréne – rozhovormi a dotazníkmi s tými najpovolanejšími.

„Podľa výsledkov nášho prieskumu medzi slovenskými vysokoškolákmi študujúcimi v zahraničí bola pre ich odchod najdôležitejšia lepšia reputácia školy,“ hovorí analytička iniciatívy Renáta Hall. Viac ako dvadsaťtisíc vysokoškolákov teda neodišlo do Českej republiky na odbory, ktoré nenašli na Slovensku, pre krajšie internáty či menej náročné prijímacie konanie. Kľúčovým dôvodom bola pre nich kvalita školy.

Neprehliadnite

Zaváži kvalita

Potvrdzuje to výber univerzít, ktoré slovenskí študenti v susednej krajine navštevujú. Viac ako tri štvrtiny z nich si zvolili štúdium na niektorej zo sedmičky najlepšie hodnotených univerzít v Českej republike podľa medzinárodného rebríčka, ktorý zostavuje spoločnosť Quacquarelli Symonds.

Ide o Karlovu univerzitu, Vysokú školu ekonomickú a České vysoké učení technické v Prahe, Masarykovu univerzitu, Mendelovu univerzitu a Vysoké učení technické v Brne či Univerzitu Palackého v Olomouci. Zvyšných zhruba päťtisíc študentov zo Slovenska navštevuje niektorú z ďalších šesťdesiatich verejných či súkromných vysokých škôl v susednej krajine.

Znižovanie nárokov vyvoláva v študentoch podozrenie a motivuje ich hľadať inú alternatívu 

Dotazníky podľa R. Hall odhalili aj rozdiely vo vnímaní kvality

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 11

Rubrika TREND + Školy a firmy

Tagy školstvo