Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovenské univerzity znižujú latku. Bez kvality budú študenti odchádzať

05.12.2018 | Tomáš Nejedlý

Diskusia (11 reakcií) Pravidlá diskusie

05.12.2018 | @@@

"Pokračuje tiež odlev slovenských študentov na české univerzity a vysoké školy vo vzdialenejších krajinách.".....važne a ako vysvetlite toto https://www.slovakp... ?....takže pokračuje narast v česku lebo z tohto to nevyzera ....zas oj.bujete ????

05.12.2018 | martin33

To moze byt sposobene demografiou - klesa celkovy pocet studentov VS. Lokalne minimum porodnosti v SR bolo okolo roku 2000 (potom bol mierny narast) tie rocniky akurat teraz nastupuju na VS.

05.12.2018 | @@@

"Vysoké školy na Slovensku prišli za uplynulých desať rokov o vyše 80-tisíc študentov. A nespôsobila to len demografia. " ....toto tvrdia oni ja sa len držim ich tvrdenia :D

05.12.2018 | @@@

inak možeš si otvoriť toto http://uis.unesco.o... ....podla tohto v zahrnaiči študuje nejakych 32tisic ludi zo slovebnska z toho v česku 22,5tisic takže česi su ako jedinym tahunom tohto všetkeho ale ako vidiš k ničomu prevratnemu tam už dlhu dobu v česku v pripade slovenskych študnetov nedochadza .....

05.12.2018 | mirrmurr

Tak neviem, ale podľa toho prvého grafu počet Slovákov študujúcich v ČR každoročne klesá. Aspoň čo sa týka absolútnej hodnoty.

06.12.2018 | bozsky

A? Bezny brain drain, ako sa deje desiatky rokov vsade po svete.

Na Slovensku vzniklo za ostatnych 20 rokov kvantum skol, ktore nemaju kvalitu. Hlavne tie v Trencine, Sladkovicove, Skalici a podobne, produkuju hlboko podpriemernych absolventov, ktorych par poznam a ktori mali napr. na gymnaziu 3, 4 na vysvedceniach a inteligencne su, povedzme to politicky korektne, trosku pomalsi.

A kedze hlavne tito MUSIA prejst, tak trpia vsetci, lebo vzdy sa ide podla najtupsieho (aj preto je "inkluzivne skolstvo" zle pre sikovne deti).

06.12.2018 | s.a

na vš podľa mňa neplatí že sa ide podľa najtupšieho, tam skôr platí že ak tomu porozumelo pár ľudí tak sa počíta s tým že tomu mali možnosť porozumieť všetci a ide sa ďalej

ale jasné, škola s mizernou povesťou ktorá priláka len priemerných a podpriemerných nemôže mať vysoké nároky lebo by ich nesplnil nikto

ja by som možno k tomu dodal, že u nás sa veľmi zanedbalo, aby sa pestovala kultúra, že VŠ nie je pre každého, tu skôr funguje prístup, že nech si akokoľvek tupý, určite sa nájde aspoň jedna škola, ktorú si schopný dokončiť

a ešte, v roku 2008 prišla kríza a mám pocit, že podpora štúdia na VŠ bola vládny spôsob ako sa vyhnúť vysokej nezamestnanosti, keďže SŠ, ktorý ide študovať, nebude 5 rokov na úrade práce, už aspoň 4 roky dozadu sa mala tá podpora výrazne osekať a aj trh práce by dnes bol oveľa zdravší

06.12.2018 | @@@

bol by zdravši keby sa zrušil 9 ročnik na zakladnych školach ....ten sa opatovne zaviedol v 90tych rokoch len preto aby udržal vysoky počet učitelov na školach ....no to je tak ked štat sa boji prepuštania učitelov potom mame aj drahe školstvo aj nekvalitne lebo niektory politici chcu stoj čo stoj udržiavať svojich neschopnych kamaratov na školach

06.12.2018 | muchomuurka

Demografia nie je ospravedlnením poklesu študentov. Kvalitné pracovisko pritiahne nielen domácich ale i zahraničných záujemcov a nemá problém naplniť kapacitu. Školy sú platené na hlavu, nechávajú prejsť kde koho, kto by normálne skončil vzdelanie učňovkou. Pedagógovia sú nútení publikovať, výskumníci učiť. Nik nemá prostredie vykonávať prácu kvalitne a je to mizerne zaplatené. Podstatná nie je kvalita ale kvantita podradných výstupov. To všetko v krajine, kde vedeckovýskumné granty sú výsmechom a dostanú sa k nim iba naši človekovia s otáznou profesnou kvalitou. Pri supervýhodných verejných obstarávaniach končia tieto i iné peniaze školstva a výskumu na účtoch vyvolených ehmpodnikateľov s maržami, ktorá pretáča očné bielka v rytme samby. Každý študent, ktorý vezme nohy na plecia a dá adios tejto paródii na pokrok a excelenciu má moje plné pochopenie a podporu. Každú naivku, ktorá sa sem plánuje vrátiť, by som hnala od hraníc, nech si kompetentní ten svoj skanzen úbohosti a bezbrehého kradnutia vychutnajú.

06.12.2018 | skorodochodca

o tom, že poklesne kvalita školstva, som písal, keď Ruskova partia dala na stôl návrh na platby podľa počtu žiakov ...
Čas ukazuje, že peniaze fungujú, a s nimi aj nesprávne motivácie. A tie nesprávne motivácie zvolených nesprávnych ľudí deformujú vzťahy spoločnosti. Stratili sme veľa času, lebo volíme ako v divadle, podľa zákonov, ktoré to predurčujú. Nevyberieme kvalitu a IQ, ale hercov z divadelných súborov nazývaných politickými stranami.
Ak chceme pokročiť, musíme zmeniť volebný zákon, aspoň polovicu poslancov voliť priamo (s možnosťou odvolať ich). A tých chlapcov a dievčatá momentálne nemajúcich, napriek dosiahnuteľnému vzdelaniu, vo volebnom systéme šancu obsadiť primeranú pozíciu a prispieť k potrebným zmenám, by som neodháňal. Bez nich to nepôjde.
Stavať na Beblavého, ktorý zmenil už 4 strany, s Poliačikom ... skokanmi ... riešením nebude.

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.