Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovenský architekt sa naučil vyrábať energiu z vetra. Vrtuľu na to nepotrebuje

Klasická predstava o energii z vetra a vody je spojená s vrtuľami a turbínami – stačí sa previezť diaľnicou z Bratislavy do Viedne. Vynález Martina Šichmana sa tejto definícii vymyká. Vyrába elektrinu, ale vrtuľa ani turbína to nie je.

01.12.2018, 18:57 | Jozef Andacký | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 19

Ďalšia atypická vec: M. Šichman nie je energetik ani strojár. Vyštudoval architektúru, dokonca na dvoch vysokých školách. Do tretice, inšpiráciu pre svoje zariadenie našiel v prírode. „Mravce to majú stále na očiach, ale elektrinu z toho nedostávajú,“ znie jeho, na prvé počutie vcelku tajomný, slogan. No nie sú to ukážkové start-upové predpoklady?

Záľuba vo fyzike

Ako architekt sa M. Šichman (36) špecializuje na ekologické a energeticky nezávislé domy, ktoré nepotrebujú alebo ani nemajú elektrickú či plynovú prípojku. Domy odstrihnuté od sietí (označujú sa termínom off-grid) navrhuje tak, aby ich vykurovali aj ochladzovali prirodzené fyzikálne javy. Hovorí tomu, že architektúra nahrádza technológie. Nejde to však vždy a na sto percent, a tak sa k slovu dostáva alternatívny zdroj energie.

Neprehliadnite

Dostupné možnosti majú podľa M. Šichmana viacero nevýhod. Napríklad klasická veterná turbína (vrtuľa) vyvoláva nepríjemný infrazvuk a stroboskopický vizuálny efekt. „Navyše, pri nízkych teplotách rýchla rotácia listov vrtule spôsobuje problémy s námrazou,“ dodáva architekt, ktorý nezaprie svoju záľubu vo fyzike.

No a keďže nič vyhovujúce na trhu nenašiel, vymyslel celkom nové riešenie. Svoje zariadenie nazval Spear, čo v angličtine znamená oštep. Hoci ho výzorom naozaj pripomína, prvotnou inšpiráciou bolo niečo iné – list trávy, kývajúci sa vo vetre. Preto tie mravce v slogane.

Obdobne funguje i Spear. Jeho list je ukotvený v ložisku s protizávažím, okolo ktorého sa kýva. Keď sa do listu oprie vietor a nakloní ho, pomocou 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 19

Rubrika Podnikanie

Tagy elektrina, start-up, Start-up mesiaca, veterná energia