Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dosť muziky za malý peniaz: 4K kino si pustíte aj bez televízora

Niektoré veci jednoducho treba vidieť na vlastné oči a je ťažké ich opísať zhrnutím parametrov. Platilo to pri nedávnom teste 8K televízora od Samsungu a ešte viac to platí pri teste projektora BenQ TK800. Presnejšie – platilo by to pri teste všetkých filmových projektorov. Zatiaľ len tie vedia vytvoriť naozajstný kino zážitok. A čo je ešte lepšie, už sú aj v 4K rozlíšení a cenou sú porovnateľné s televízorom. V čom je teda háčik?

08.12.2018, 13:49 | Marián Biel | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Hneď na začiatku musím upozorniť, že tento test je relevantný len pre športových fanúšikov a filmových fajnšmekrov. Je nepraktické a asi aj zbytočné zaoberať sa projektorom v klasickej domácnosti, kde je televízor zapnutý na pozadí polovicu dňa a sleduje sa na ňom bežné televízne vysielanie. Naopak, ak si vyberáte, čo a kedy chcete pozerať, a viete si to užiť, zatiaľ nie je lepší zážitok ako sedenie pred obrovskou plochou, ktorá vás úplne vtiahne do deja.

Je zrejmé, že projektor má už zo svojej podstaty aj nevýhody. Takmer vždy vyžaduje babranie sa s káblami, je nutné mať dostatočne veľkú plochu na premietanie a aspoň čiastočné zatemnenie miestnosti. Jednoducho používanie projektora si vyžaduje silnú inšpiráciu. Tú môže priniesť aj BenQ TK800, pretože posúva zabehnuté zvyky.

Neprehliadnite

Dosť muziky za malý peniaz

Najprv predsa len niekoľko parametrov. Navonok je TK800 pomerne kompaktný projektor na pomery filmových modelov. Oblé tvary a umiestnenie optiky aj vetranie sú totožné s trochu starším modelom BenQ W1700. Mimochodom, je to tiež 4K projektor za totožnú cenu. Len má nižší jas.

Zdroj: Benq

TK800 je DLP projektor s 0,47-palcovým čipom vybavený 240 W lampou s maximálnou svietivosťou až 3 000 Ansi lúmenov. To je nadštandardná hodnota v tomto segmente. Kontrast je 10 000 : 1. Hoci výrobca označuje tento projektor ako 4K, natívne rozlíšenie čipu je full HD, teda 1 920 x 1 080. Používa však funkciu XPR, teda druh takzvaného pixel shiftingu, keď je každý pixel štvornásobne diagonálne posunutý o pol pixla.

Znie to komplikovane,

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Enjoy

Tagy 4K, BenQ, HDR, projektor

Diskusia (0 reakcií)