Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako na Slovensku vyrastá Hitlerjugend

Nie sú to nové dáta, a predsa opakovane vyvolávajú silné znepokojenie nad smerovaním krajiny. Už po voľbách pred dvoma rokmi rôzne prieskumy ukázali, že Marian Kotleba vyzlečený z neogardistickej uniformy so svojou suitou nie práve bystro pôsobiacich kamarátov najviac zabodoval u mladých ľudí. Z Ficovej hrádze proti extrémizmu zostal len cement, ktorým si radikáli upevňujú moc, a tradičné strany si k mladým nevedia nájsť cestu.

10.12.2018, 05:09 | Eva Mihočková | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 25

Frustrácia malého mesta

Mladý muž z menšej obce, ktorý skončil strednú odbornú školu a manuálne pracuje – to je profil typického voliča ĽSNS z roku 2016. Agentúra Focus už vtedy zistila, že ak by volili len prvovoliči (18 – 21 rokov), Kotleba by zvíťazil so ziskom takmer 23 percent. Ak to niekoho znepokojuje, môže ho utešiť, že mnoho mladých z toho postupne vyrastie – vo vekovej kategórii 22 – 39 rokov sa Kotlebov volebný výsledok prepadol o polovicu.

Akokoľvek je strana tohto bývalého učiteľa informatiky legitimizovaná voľbami, nie je to politická sila, ktorá by mohla prispievať k rozvoju demokratickej spoločnosti. Mnohí jej členovia len s námahou na verejnosti zastierajú rasistické a antisemitské prejavy, netaja sa obdivom k fašistickému režimu Jozefa Tisa a nie je to tak dávno, čo Marian Kotleba rozprával o „bielom Slovensku“ a nastolení stavovskej demokracie, čo sa rovná obmedzeniu volebného práva.

Neprehliadnite

Preto je pre zdravie spoločnosti nebezpečné, ak si takýto myšlienkový svet udržuje vysokú popularitu medzi mladými ľuďmi, ktorí si len budujú vlastný hodnotový systém.

Zdroj: TASR/Michal Svítok

Hrádza nefunguje

Za dva roky budovania hrádze proti extrémizmu nikto neurobil nič podstatné, aby sa to zmenilo. Určité aktivity medzi mladými vyvíjajú mimovládky, ako napríklad projekt Sebavedomé Slovensko, ale ich vplyv je obmedzený. Výsledkom je stabilná zhruba 20-percentná podpora ĽSNS medzi tínedžermi a prvovoličmi. Aktuálne to potvrdil prieskum Focusu pre Radu mládeže.

Kto sú títo mladí radikáli,

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 25

Rubrika Téma

Tagy TREND na Instagrame

Súvisiace články

Učiteľ dejepisu Smatana: Podpora Kotlebu u mladých je gestom odporu

Učiteľ dejepisu Smatana: Podpora Kotlebu u mladých je gestom odporu Rozhovor

Juraj Smatana tvrdí, že za podporou strany Mariana Kotlebu u mladých ľudí je čiastočne aj to, že sme ponechali výchovu mladých generácií v rukách podfinancovaných, frustrovaných a spoločensky neuznaných učiteľov 26

Developer skeletu na Šancovej: Budujeme najkrajšiu budovu v okolí

Zbavili sa ho pri plnom vedomí. Čo pôjde cez palubu po Lajčákovi

Netflix čaká ťažký rok. Príde konkurencia aj nové pravidlá

Moderný kampus na kopci. Vo Vištuku vyrastá škola budúcnosti