Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Moderný kampus na kopci. Vo Vištuku vyrastá škola budúcnosti

Skoro každý dospelák si občas povie, že by rád vrátil školské časy. Pri pohľade na tento projekt to musí platiť dvojnásobne. Na kopci nad obcou Vištuk začali túto jeseň stavať ultramodernú medzinárodnú internátnu školu Leaf Academy. Cieľom organizácie je vychovávať silnú generáciu lídrov, ktorá potiahne krajinu ďalej, preto vníma vzdelávanie mladých komplexne. Tomu chce prispôsobiť aj prostredie, kde prebieha.

06.12.2018, 05:02 | Martin Poláš | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 4

Na zelenej lúke vzniká kampus, ktorý v prvej fáze prichýli 400 študentov a ich učiteľov, potenciálne po rozširovaní až 2-tisíc žiakov.

„Chceme do Vištuka priniesť ľudí, ktorí budú mať šancu nielen akademicky sa rozvíjať, ale aj budovať svoj charakter, rásť osobnostne, byť občiansky angažovaní. Týmito hodnotami prispejú k rozvoju regiónu, respektíve celého Slovenska,“ hovorí riaditeľ školy Matej Sapák. Na týchto princípoch už škola funguje aj v súčasnosti, tretí rok pôsobí v Bratislave, no priestory si prenajíma.

Inšpirácia zo zahraničia

Ani po presťahovaní do Vištuka Leaf Academy nechce prísť o kontakt s metropolou. „Je to lokalita, ktorá je v prírode, vo vidieckom duchu, takže nám umožňuje vytrhnúť študentov z bežného prostredia, viac sa sústrediť na športové aktivity, reflexiu, no zároveň je blízko hlavného mesta, takže umožňuje pracovať s firmami, prepájať študentov s biznisom,“ vysvetľuje M. Sapák.

Projekt kampusu sa pripravoval šesť rokov, inšpirácia sa hľadala na podobných školách v USA, vo Fínsku, poznatky sa vymieňali napríklad aj so známym Raffle Institute v Singapure. Ideový koncept slovenskej školy napokon vytvoril Peter Stec s ľuďmi z ateliéru Soma architecture. Následne ho rozpracoval ateliér Bogle Architects. Ten navrhol prvú fázu výstavby, na ktorej spolupracuje s krajinnými architektmi z Ateliéru Krejčiříkovi.

Zdroj: Leaf Academy

Kampus sa má vyznačovať inovatívnym dizajnom, ktorý sa odvoláva na architektúru vidieckych stavieb. Rezidenčné časti projektu ašpirujú na certifikáciu BREEAM na najvyššej úrovni Outstanding, ktorú na Slovensku zatiaľ neudelili žiadnej rezidenčnej budove. „Vidiecka lokalita Vištuka ponúka všetky predpoklady na vytvorenie progresívneho kampusu, ktorý citlivo zapadne do okolitého prostredia,“ hovorí riaditeľka Bogle Architects Barbora Markechová.

V októbri urobili slávnostný výkop, postupne sa začína robiť na sieťach a základoch. Práce by mohli trvať približne tri roky, aj keď oficiálne termíny škola neodhaduje. „Chceme tu byť čo najskôr, ale zas nie za každú cenu, aj zo zodpovednosti k donorom,“ tvrdí riaditeľ školy. Známy nie je ani rozpočet na výstavbu kampusu – údaj Leaf nezverejnil, môže to súvisieť s tým, že celý projekt má viac fáz a nie je potvrdené, aká bude jeho finálna podoba. Hlavným investorom je zakladateľ developerskej spoločnosti HB Reavis, miliardár Ivan Chrenko.

Bez učiteľa pred tabuľou

Keďže pri Leaf Academy ide o školu typu boarding school, žiaci a učitelia tu trávia čas nielen počas vyučovania, ale aj po ňom – venujú sa krúžkom a komunitnému životu. Na to sú potrebné veľkorysejšie priestory ako v prípade bežnej školy.

„Vybudovanie mestečka nám umožní prepájať vzdelávanie s inými aktivitami,“ hovorí M. Sapák. Žiaci spoločne bývajú v internátnych domoch, domov odchádzajú raz za mesiac, respektíve na prázdniny a sviatky.

V projekte vištuckého kampusu je centrálnym prvkom námestie s fontánou, pod ktorým budú podzemné garáže. V okolí námestia sa nachádzajú štyri budovy 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Rubrika Extra reality

Tagy kampus, Leaf Academy, stredná škola, Vištuk