Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Jednooký medzi slepými. Zúfalý plán odchodu pána podpredsedu

Dlho to boli len fámy, ktoré obaja zúčastnení buď zahrávali do autu, alebo popierali. Minister financií Peter Kažimír nakoniec predsa len odchádza z vlády a smeruje do vedenia Národnej banky Slovenska (NBS). Napriek tomu, že mandát jej súčasného guvernéra Jozefa Makúcha sa končí až v roku 2021.

07.12.2018, 13:49 | Michal Lehuta | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 5

Odchod nekomentujú

J. Makúch sa svojej funkcie vzdáva predčasne bez akéhokoľvek vysvetlenia. Podľa kuloárnych informácií preto, lebo na tom bol s ministrom financií dohodnutý. Ak by však odstupoval „na požiadanie“, mohlo by ísť o porušenie zákona o národnej banke, ktorý hovorí, že členovia bankovej rady nesmú prijímať pokyny od žiadnych cudzích osôb či orgánov a nikto ich ani nemôže ovplyvňovať. Toto podozrenie však zrejme navždy zostane len podozrením, keďže dokázať dohodu medzi ministrom a guvernérom je takmer nemožné.

Nebude to jedinou škvrnou tejto netradičnej výmeny. Aj keď v Európe existujú guvernéri, ktorí v minulosti pôsobili ako ministri, nikdy na túto funkciu neprestúpil aktívny podpredseda vlády a najsilnejšej strany. Politické pozadie P. Kažimíra v nezávislej NBS vytvára silné konflikty záujmov: či už vo výkone menovej politiky prostredníctvom Európskej centrálnej banky, alebo v dohľade nad miestnym finančným trhom.

Ale aj v potrebnom nastavovaní zrkadla vládam: v oblasti dlhodobej udržateľnosti verejných financií či v chýbajúcich štrukturálnych reformách, ktoré by krajinu dokázali bezpečne previesť cez starnutie obyvateľstva a nahrádzanie pracovných miest strojmi a počítačovými programami.

Neprehliadnite

P. Kažímír chcel z vlády odísť už dlhšie. Po tom, čo mu nevyšla kandidatúra na šéfa euroskupiny, čo je pozícia, ktorá má byť v budúcnosti ekvivalent celoeurópskeho ministra financií, sústredil sa v osobných kruhoch otvorene na získanie postu guvernéra NBS. Po minulotýždňovom schválení vládou ešte potrebuje väčšinu hlasov v parlamente a vymenovanie prezidentom Andrejom Kiskom.

Jednooký medzi slepými

Peter Kažimír vyštudoval

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Rubrika Ekonomika

Tagy NBS, Peter Kažimír