Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Britkám operujú prsia, našich pacientov posielajú preč. Zo štátnej kliniky si urobili biznis

Agentúra New Look Holiday ponúka na svojej webovej stránke širokú škálu plastických operácií pre anglickú klientelu. Hoci je web v angličtine, kontaktné číslo má slovenskú predvoľbu. Firma sa špecializuje na nový typ biznisu – medicínsku turistiku a ponúka dva v jednom. Cenovo dostupné zákroky pre zahraničných pacientov a výlet do historického mesta na východe Slovenska, do Košíc.

31.01.2018, 17:29 | Zuzana Petková | Mária Hunková | © 2018 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 26

Kvalitu medicínskej starostlivosti zaručuje agentúre New Look Holiday košický partner. „Je lídrom kliník plastickej a kozmetickej chirurgie na Slovensku,“ píše na svojej stránke agentúra. Presný názov zariadenia neuvádza.

Keď TREND napísal na e-mail agentúry v angličtine predstierajúc, že je zahraničná záujemkyňa o liposukciu a úpravu prsníkov, prišla takmer okamžite odpoveď. Žiadali zaslať fotografie predmetných partií tela a vyplniť krátky dotazník.

Zdroj: Ivan Fleischer

Do troch pracovných dní dostala reportérka presné inštrukcie aj s návrhom dátumu operácie a zmluvy. V nej je uvedené, že agentúra je len sprostredkovateľ a nenesie zodpovednosť za prípadné následky objednaných výkonov. Tú má podľa zmluvy partner – štátna Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura Košice (UNLP).

Klientka má podľa pokynov letieť z Londýna do Košíc, kde ju počká pracovník agentúry. Ten ju odprevadí do apartmánového hotela, v ňom potom strávi niekoľko pooperačných dní potrebných na zotavenie. Zákroku má predchádzať lekárska konzultácia s doktorom Olegom Turkinom, ktorý bude v nemocnici operovať.

Podozrivý biznis

 • Štátna UNLP v Košiciach operuje pacientov zo zahraničia, ktorých posiela súkromná agentúra bez toho, aby mala s nemocnicou uzatvorenú zmluvu.
 • Pacientky zo Spojeného kráľovstva neplatia za výkon v pokladni, ako je to zvykom, ale na klinike počas konzultácie s lekárom.
 • Platby za plastické operácie sú vyššie než oficiálne ceny uvedené v cenníku nemocnice.
 • Klinika plastickej a rekonštrukčnej chirurgie UNLP vykonáva tieto estetické zákroky, kým vážne prípady hradené z poistenia odosiela do iných nemocníc.

Platbu za výkon, ktorú orientačne určili na zhruba päťtisíc eur, treba odovzdať na tomto stretnutí. „Platí sa po predoperačných testoch pri osobnej konzultácii s chirurgom,“ potvrdzuje agentúra. Nasleduje ospravedlnenie, že sa nedá platiť kartou, iba „cash“, a pridávajú rady, kde si libry zameniť za eurá v čo najlepšom kurze.

„Platí sa po predoperačných testoch pri konzultácii s chirurgom. Cash.“ 

Neprehliadnite

Na celom prípade sú podozrivé hneď tri veci. Ide najmä o spôsob platby. V štátnych nemocniciach samoplatca uhrádza výkony v pokladnici, ktorá mu vydá doklad o zaplatení. Ten slúži nielen pre pacienta, ale aj pre účtovníctvo nemocnice. Otázne je tiež, kam idú všetky peniaze, keďže 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 26

Rubrika Ekonomika

Tagy Kauza plastických operácií v Košiciach, New Look Holiday, Plastika, Univerzitná nemocnica Košice