Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Keď to Samsung preženie. Aké sú výhody a nevýhody obrieho monitora

04.02.2018, 05:46 | Marián Biel | © 2018 News and Media Holding

Niekedy pred desiatim rokmi sa ľudia pri vašom stole pozastavovali a nadšene komentovali, ak ste mali jeden z prvých monitorov so širokouhlým pomerom strán 16:9.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Enjoy

Tagy

Samsung

Dovtedajšie takmer štvorcové obrazovky boli stavané pre textové editory a surfovanie po internete. Ale s príchodom všadeprítomného videa sa obrazovky na stoloch postupne rozťahovali. Už pekných pár rokov sa dajú kúpiť displeje s pomerom strán 21:9. Do extrému to však dotiahol Samsung a jeho nový model CHG90. Ako prvý na svete má pomer strán neuveriteľných 32:9.

Navyše je zakrivený a vybavený prémiovými funkciami. Postavili sme ho teda na stôl a skúšali, či nás po pár dňoch práce na ňom nezačne bolieť krk. Ale tiež aby sme zistili, ako sa pracuje na monitore „dva v jednom“.

Skúste si to prepočítať. Možno viacerí z nás strávia viacej hodín denne pred monitorom než pred televízorom. Aj napriek tomu sa viac pozornosti a aj investícií venuje práve televízorom. Je pravda, že s Netflixom a Xboxmi sa aj televízory postupne stávajú skôr monitormi, ale zvýšenú pozornosť si zaslúžia aj tie staré dobré počítačové monitory. A to nemusíte byť ani hráč. Pohodlie a praktickosť pri práci sú tiež dôležité.

Aké parametre je si potrebné pri výbere monitora všímať? Najprv je to, samozrejme, veľkosť uhlopriečky a rozlíšenie. Potom už viac technické záležitosti ako rýchlosť odozvy, jas, rozsah farieb či typ panela. Prípadne aj konštrukčné veci ako forma stojana a počet konektorov. Vo viacerých týchto vlastnostiach Samsung CHG90 dominuje. No poďme poporiadku.

Zdroj: SAMSUNG

Dva nudné v jednom zaujímavom

Nebudeme chodiť okolo horúcej kaše. CHG90 je gigantický. Lepšie povedané, je hriešne široký. A to tvrdíme po roku používania 40-palcového 4K monitora, ktorý sa zrazu zdá akýsi menší. Je to však všetko akési klamanie telom.

Ultraširokouhlý pomer strán je niečo, na čo si každý jeden človek bude musieť zvykať. Niekto, kto doteraz pri práci používal dva či dokonca tri štandardné monitory, ten možno menej. Ten, kto mal len jeden, bude krútiť hlavou. Neveriacky z toho, čo to kórejskí konštruktéri vytvorili, a aj z toho, že zorné pole si doslova vyžaduje meniť polohu hlavy.

Samsung CHG90 má pri pomere strán 32 : 9 veľkosť uhlopriečky 49 palcov. Jeho rozlíšenie je 3 840 x 1 080 bodov. Z toho sa dá ľahko dedukovať, o čo tu ide. Je to spojenie dvoch 27-palcových full HD (1 920 x 1 080) monitorov so štandardným pomerom strán 16 : 9 do jedného. Konkrétne vychádza z modelu C27FG73 od Samsungu. Je tiež zakrivený, má rovnaký druh panelu, obnovovaciu frekvenciu, dizajn a aj totožný nastaviteľný stojan.

Zdroj: Philips

Samsung teda vzal dva tieto monitory a zlepil ich do jedného. Áno, nie je žiaden problém používať dvojicu „normálnych“ monitorov. Novinka však eliminuje dva hlavné nedostatky takéhoto riešenia. Prvým je, samozrejme, že uprostred obrazu už nie je žiadny rám monitora. Pri práci s viacerými oknami či tabuľkami to nemusí prekážať. No pri jednoliatom obraze videa či hry už áno. Druhým bonusom je, že nie je nevyhnutné mať dva káble vedúce k elektrickým zásuvkám a dva ďalšie pre signál z grafickej karty počítača. Nevýhodou je však cena. Samsung si za CHG90 pýta 1 300 eur. Za túto sumu sa dajú kúpiť tri C27FG73 monitory a ešte nejaká tá stovka zvýši.

Zakrivenie obrazovky pri televízoroch nedáva až taký zmysel, podobne pri monitoroch. CHG90 je prvá obrazovka, kde tento parameter vítame. Pri takomto slíži, navyše na stole, teda pomerne blízko očí, dáva zakrivenie zmysel. Človek sa viac ponorí do atmosféry pri hraní a je to pre oči prirodzenejšie aj pri bežnej práci.

Pochvalu si zaslúži stojan. Je vcelku rozmerný, takže s tým treba počítať pri uložení na stole. No má jednoduché vertikálne aj horizontálne nakláňanie a možnosť prakticky schovať kabeláž do nohy. Čerešničkou je nenápadná modrá LED dióda, ktorá monitor zozadu jemne osvetľuje. Dá sa však vypnúť.

Samsung CGH90 disponuje dvoma HDMI, jedným Display Portom a jedným mini Display Portom. Hodiť sa môže aj USB 3.0 rozbočovač s dvoma USB konektormi.

Zdroj: NVidia

Pokračovanie článku - stránka 1 z 3
Pokračovanie článku na ďalšej stránke
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Enjoy

Tagy Samsung

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.