Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako upraviť daňový systém pre 21. storočie

Američania zvyknú hovorievať, že v živote sú isté len dve veci: smrť a dane. Aj za tieto istoty sa však spolu s rozvojom technológií postupne dopisuje otáznik. Biotechnológie a moderná medicína dokážu ľudský život predlžovať čoraz viac a výpočtová technika spolu s digitálnou ekonomikou zasa umožňujú vyhýbanie sa plateniu daní. Napríklad prostredníctvom obchodovania v kryptomenách alebo presúvaním daňového bremena do iných krajín.

18.12.2018, 19:05 | Michal Lehuta | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 8

Ako sa vyrovnať s týmito trendmi? Ako zabezpečiť, aby bol daňový systém čo najférovejší, ale aby ekonomike škodil čo najmenej? O týchto témach sa TREND v spolupráci so Zastúpením Európskej komisie začiatkom decembra rozprával s odborníkmi na konferencii Daňový a odvodový systém 21. storočia.

Menej škodiť a prekážať

Panel neriešil ani tak otázku, či by dane mali byť všeobecne nízke alebo vysoké, ale skôr to, ako dnešný mix povinných príspevkov do verejných financií zlepšiť. Je totiž rozdiel, či sú dane uvalené najmä na príjmy, na spotrebu alebo na majetok, ukazuje ekonomický výskum.

Motivácii tvoriť hodnoty najviac škodia priame dane: z príjmu osôb a firiem.

Neprehliadnite

Neplatí tradičné presvedčenie, že čím sú tieto dane nižšie, tým je krajina pre investície automaticky príťažlivejšia, hovorí profesor Ekonomickej univerzity v Bratislave Pavol Ochotnický. Konkurencieschopnosť určujú aj mnohé iné faktory, najmä efektívne fungovanie verejného sektora.

„Deň daňovej slobody nehovorí nič o konkurencieschopnosti ekonomiky. Dôležitejšia je všeobecná fiškálna konkurencieschopnosť, teda to, ako podporujeme hospodárstvo prostredníctvom výdavkov, napríklad na vzdelávanie a výskum, start-upy či štátnu pomoc,“ vysvetľuje. Pripomenul tiež zhruba storočný Wagnerov zákon, ktorý hovorí, že štáty prerozdeľujú tým viac zdrojov v ekonomike, čím sú bohatšie. To tiež v krízach pomáha hospodárstvo viac stabilizovať.

Trvá to

Zároveň

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 8

Rubrika Ekonomika

Tagy dane