Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kapitalizmus je mýtus. Zopár megakorporácií požiera slabú konkurenciu

United Airlines v roku 2016 prepravili viac ako 86 miliónov cestujúcich. Keďže aerolinky predávajú viac leteniek, ako je počet miest v lietadle (očakávajú, že nie každý sa na svoj let dostaví), bezmála štyritisíc pasažierov muselo palubu opustiť. A ďalších 63-tisíc sa letenky vzdalo dobrovoľne výmenou za finančnú kompenzáciu. V apríli 2017 však doktor David Dao odmietol svoje miesto opustiť, pretože na druhý deň mal objednaných pacientov. Bezpečnostná služba ho z lietadla nasilu vyviedla a video sa stalo internetovým virálom.

15.12.2018, 19:01 | Jozef Tvardzík | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 28

Incident, pri ktorom sa lekár zranil, mal všetky náležitosti na to, aby sa pre leteckú spoločnosť stal PR katastrofou. Šéf firmy bol arogantný a niekoľko dní sa odmietal lekárovi ospravedlniť, dokonca ho obvinil z násilia. Akcie United na burze naozaj klesli, ale po pár dňoch sa vrátili na pôvodnú úroveň.

Dôvod? V dôsledku konsolidácie trhu sa niektoré aerolinky stali na väčšine trás v USA dominantnými hráčmi. Inými slovami, pasažieri si prakticky nemôžu vybrať žiadnu konkurenčnú ponuku. Zážitok D. Daa spomína americký ekonóm Jonathan Tepper v knihe The Myth of Capitalism: Monopolies and the Death of Competition (spoluautorkou je Denise Hearn).

Jeho dielo je povinná literatúra pre študenta ekonómie, zaručene mu vynahradí nudné pasáže v akademických knihách. Autor na konkrétnych prípadoch varuje pred zhubnými následkami koncentrácie trhu, na ktorom dominantní hráči cielene ničia alebo pohlcujú akúkoľvek konkurenciu v revíri.

Neprehliadnite

Efekty trhu bez konkurencie

Súčasný kapitalizmus nefunguje, pomaličky vymiera a zákazník má skôr ilúziu výberu. „Kapitalizmus bol najlepším systémom v histórii, ktorý vymanil ľudí z chudoby a vytvoril bohatstvo. Kapitalizmus, ktorý vidíme dnes v USA, je však vzdialený od konkurenčných trhov,“ tvrdí J. Tepper. Kapitalizmus bez konkurencie nie je kapitalizmus. Znižuje investície do ekonomiky, produktivitu, mzdy, ekonomickú dynamiku a počet nových firiem. Naopak, zvyšuje ceny produktov gigantov trhu a príjmovú nerovnosť.

Za posledný rok sa trhová hodnota najväčších amerických firiem, ako sú Amazon, Facebook a Google, súhrne zvýšila o 825 miliárd dolárov. Je to viac než hodnota všetkých firiem v Brazílii, Taliansku či Španielsku. Celková hodnota najväčších technologických firiem prekročila štyri bilióny dolárov, čo je viac než HDP Talianska, Francúzska alebo Nemecka. Facebook má viac používateľov než islam veriacich a o chvíľu dobehne počet ovečiek katolíckej cirkvi.

Zdroj: Amazon

Jonathan Tepper a Denise Hearn: The Myth of Capitalism: Monopolies and the Death of Competition, Wiley, 2018, 320 s.

Jonathan Tepper je analytik, ktorý založil ekonomický think tank Variant Perception so zameraním na výskum trhu. V minulosti pôsobil ako obchodník v SAC Capital a Bank of America. Založil aj kedysi populárnu fotobanku Demotix pre amatérskych fotografov, ktorú predal spoločnosti Corbis. Vyrastal som v meste San Blas neďaleko Madridu, v regióne s najvyššou mierou užívania drog v Európe.

Sloboda, 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 28

Rubrika Ekonomika

Tagy kapitalizmus, Knihožrút, TREND na Instagrame