Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Oplatí sa dobrovoľne poistiť v Sociálnej poisťovni?

Človek, ktorý sa chce v Sociálnej poisťovni dobrovoľne poistiť, si sám zvolí vymeriavací základ, z ktorého bude následne platiť dobrovoľné odvody. Tento vymeriavací základ musí byť v rozmedzí medzi minimálnym a maximálnym vymeriavacím základom. Minimálny vymeriavací základ je v tomto roku na úrovni 456 eur a maximálny dosahuje 6 384 eur. Každý mesiac bude potom platiť odvody, ktoré predstavujú isté percento zo zvoleného vymeriavacieho základu. Pre každé poistenie je stanovená samostatná sadzba. Napríklad na dôchodkové poistenie sa platí 18 percent z vymeriavacieho základu, na invalidné šesť percent, pri nemocenskom poistení to je 4,4 percenta a na poistenie v nezamestnanosti sa platia dve percentá.

18.12.2018, 04:38 | Peter Csernák | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Rovnakú sadzbu poistného platia všetci ľudia. Na rozdiel od komerčnej poisťovne, v ktorej zaplatia starší ľudia viac za nemocenské či invalidné poistenie ako mladší poistenci, Sociálna poisťovňa si pýta od všetkých rovnako.

Kombinácie poistku predražia

Problém je v tom, že väčšinu týchto poistení nemožno uzatvoriť samostatne, ale je možné si ich zobrať len v balíku s iným poistením. Napríklad kto by chcel dobrovoľné starobné poistenie, musí si okrem neho platiť aj invalidné poistenie a navyše aj odvod do rezervného fondu vo výške 4,75 percenta vymeriavacieho základu. Pri minimálnom vymeriavacom základe 456 eur by samostatné starobné poistenie stálo 82,08 eura. Po pripočítaní invalidného poistenia a odvodu do rezervného fondu sa mesačné poistné zvýši na 131,10 eura.

Neprehliadnite

Ešte viac by si priplatil človek, ktorý by mal záujem o nemocenské poistenie. To si možno totiž uzatvoriť len v balíku so starobným a s invalidným poistením a navyše musí zaplatiť aj odvod do rezervného fondu. A tak kým nemocenské poistenie pri minimálnom vymeriavacom základe stojí 20,06 eura mesačne, po započítaní ostatných poistení vyjde na 151,16 eura.

Ešte do roku 2011 bolo možné uzatvoriť aj samostatné nemocenské dobrovoľné poistenie bez potreby skombinovať ho s inými poistkami. Keďže išlo o pomerne lacné poistenie, využívali to často budúce mamy, ktoré si takto dokázali výrazne zvýšiť materskú dávku. Mnohí živnostníci, ktorí pracujú sezónne, sa zase počas slabších období nechali vypísať a vďaka dobrovoľnému nemocenskému poisteniu dostávali vyššiu nemocenskú dávku.

Poisťovne platia inak

„Pri pripoistení

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Financie

Diskusia (0 reakcií)