Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Skúsili sme služby na klinike. Sestra je často obeťou lekárov

V utorok podvečer po šiestej hodine už sestrička Katarína netrpezlivo čaká na kolegu, ktorý ju vystrieda v službe. Predtým, ako mu zreferuje, akých pacientov majú na oddelení, si zdravotný brat ešte uvarí kávu a odbehne na cigaretu. V nasledujúcej dvanásťhodinovej službe mu už na to príliš času neostane.

17.12.2018, 05:11 | Mária Hunková | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 7

Na lôžkovom oddelení Neurologickej kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava v Starom Meste dnes prijali 15 pacientov, dokopy ich tam teraz leží 32. Na rannej zmene sa o nich starajú tri sestry, dve zdravotné asistentky, dvaja sanitári a staničná sestra, ktorá na všetko dozerá. Presne, ako kážu personálne normatívy, pritom ešte v lete bola časť oddelenia zavretá pre nedostatok zdravotníkov.

V slovenských nemocniciach chýbajú tisícky sestier a ďalšieho ošetrovateľského personálu. To vplýva nielen na kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti, ale aj na pracovné podmienky a náladu zamestnancov.

TREND sa na to rozhodol pozrieť naživo. S vedením najväčšej slovenskej nemocnice, ktorá má prirodzene aj najväčší problém s nedostatkom pracovníkov, sa dohodol, že so sestrami na neurologickej klinike odslúži jednu dennú a jednu nočnú službu.

Neprehliadnite

Sestra na 10 až 16 pacientov

Denná zmena pripadla na lôžkové oddelenie, kde hospitalizujú mužov aj ženy. Bratislavská nemocnica na Mickiewiczovej je známa tým, že je v najhoršom technickom stave. Už pohľad zvonka pacienta skôr vydesí, akoby mu dodával pocit istoty. Miestna neurologická klinika do tohto obrazu vôbec nezapadá. Všetky izby pacientov, vyšetrovne, sesterské priestory aj výučbová miestnosť pre medikov sú zrekonštruované. Dokonca aj postele majú normálnu posteľnú bielizeň a na toaletách sú hygienické potreby. Ale to možno preto, že čakali návštevu.

Neurologické oddelenie je rozdelené na dva úseky – predný a zadný. Tie si v dennej službe delia tri sestry, v nočnej

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 7

Rubrika Téma

Tagy zdravotníctvo

Súvisiace články

Boj sestier treba podporiť. Nie však slepo

Boj sestier treba podporiť. Nie však slepo

Petície, akcia čierne tričká, hromadné výpovede... Sestry sa posledné roky snažili upozorniť na podmienky, za akých sa starajú o pacientov. Len v máločom boli vypočuté. Ak sa to nezmení, doplatíme na to všetci

Skutočne kvalitné a bezpečné nemocnice? Ministerstvo sľubuje, že budú do dvoch rokov

Sestry sú nútené robiť aj prácu kvalifikovanejších kolegýň či lekárov. Nelegálne

Kapitalizmus je mýtus. Zopár megakorporácií požiera slabú konkurenciu

Čo má Fico proti Špirkovi