Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

IBM aj AT&T musia na Slovensku riešiť ďalší problém. Odborárov

Nenápadné odvetvie, ktoré stojí mimo pozornosti verejnosti a médií, no napriek tomu zohráva v ekonomike významnú úlohu. Reč je o centrách podnikových služieb (BSC) reprezentovaných napríklad firmami ako IBM, AT&T, T-Systems či Dell. Na Slovensku pôsobí viac ako šesťdesiat takýchto centier, ktoré zamestnávajú už takmer 35-tisíc ľudí. Podľa ministra hospodárstva je sektor podnikových služieb tretím najväčším súkromným zamestnávateľom po automobilovom a elektrotechnickom priemysle.

19.12.2018, 04:59 | Lukáš Kvašňák | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 8

Rast sa spomaľuje

Prvé centrá začali na Slovensku vznikať na prelome milénia a so vstupom do EÚ sa naštartoval aj ich rast. Rozmach segmentu spojený s celkovým rastom ekonomiky a poklesom nezamestnanosti v posledných rokoch spôsobil, že najmä centrá v Bratislave aktuálne pociťujú akútny nedostatok pracovníkov. Vidno to aj na spomalení tempa rastu zamestnanosti.

Fórum centier podnikových služieb (BSCF), ktoré funguje pri Americkej obchodnej komore a združuje tridsať najväčších firiem v sektore s takmer 33-tisíc pracovníkmi, vlani u svojich členov zaznamenalo medziročný rast zamestnanosti na úrovni šesť percent. V roku 2016 pritom dosiahlo tempo rastu osem percent a rok predtým až jedenásť percent.

„Od roku 2002 do 2012 zažilo Slovensko obdobie silného vývoja BSC. Každý rok prišli veľké firmy, ktoré rástli a dnes zamestnávajú tisícky ľudí. Od roku 2012 nepribudol do Bratislavy žiadny veľký hráč. Záujem bol, prišli, porozprávali sme sa a napokon si vybrali inú lokalitu, napríklad Rumunsko, Česko, Maďarsko či Poľsko.

SARIO tvrdí, že záujemcovia o vybudovanie centra s viac ako tisíc ľuďmi už považujú pôsobenie na Slovensku za komplikované. Pozrú si konkurenciu, veľkosť mesta a rozhodnú sa ísť inam,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ Dellu pre finančné operácie Martin Bednár.

Odbory uniJA sú zatiaľ v podnikoch na začiatku vyjednávania o kolektívnych zmluvách 

Kým centrá 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 8

Rubrika Podnikanie