Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čo štát predpisuje žiakom? Nedarí sa odstrániť zbytočnú výučbu definícií

16.12.2018, 18:58 | Tomáš Nejedlý | © 2018 News and Media Holding

Inštitút vzdelávacej politiky pod vedením Michala Rehúša skúmal, čo štát predpisuje, aby sa žiaci učili v školách, a porovnal to s Fínskom a inými krajinami OECD. Ukazuje sa, že štátu sa nedarí odstrániť zo škôl zbytočnú výučbu definícií a ľahko dohľadateľných faktov, hoci sa na to podujal už v dokumentoch z roku 2008.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Použi rozum

Koľko času trávia v škole slovenskí žiaci v porovnaní s inými krajinami?

Menej, ako je priemer krajín OECD.

Kto určuje kurikulum, teda obsah vzdelávania, učivo, ktoré žiaci musia prebrať v škole?

Kurikulum pre základné školy a gymnáziá určuje Štátny pedagogický ústav a jeho ústredné predmetové komisie, zložené z odborníkov na daný predmet.

Čiže desať ľudí povie, čo sa bude osemstotisíc detí učiť nasledujúcich desať rokov?

Áno. Sú to experti z vysokých škôl na daný predmet, odborníci na didaktiku jeho výučby, prípadne učitelia zo základných a stredných škôl, ktorí medzi sebou diskutujú a stanovujú, čo sa má učiť.

Neprehliadnite

O čom predmetové komisie rozhodujú?

Nastavujú vzdelávacie štandardy, teda aké konkrétne vedomosti a zručnosti by mali mať žiaci v danom ročníku v danom predmete a v akom rozsahu. Napríklad deviatak na konci základnej školy vie z dejepisu rozlíšiť nacizmus, komunizmus a fašizmus, demokratický a nedemokratický charakter štátu a dokáže rekonštruovať každodenný život v diktatúrach alebo pracovať so základnými historickými prameňmi z daného obdobia.

Michal RehúšZdroj: Miroslava Spodniaková

V štúdii Encyklopedizmus náš každodenný ste skúmali týmito komisiami vytvorený obsah a porovnávali ho so zahraničím. Čo ste zistili?

V kurikule máme veľmi

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Použi rozum

Tagy Použi rozum, školstvo

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.