Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kalendár očakávaných udalostí v roku 2019

Nový prezident, ústavní sudcovia, nový guvernér národnej banky i šéf ECB, nový Európsky parlament aj Európska komisia. Rovnako tak historické oficiálne vystúpenie Spojeného kráľovstva z Únie a hospodárske spomalenie v USA, v eurozóne i Číne. K tomu tridsiate výročie revolučného roka 1989, ktoré môže potenciálne spôsobiť najväčší rozruch práve v Pekingu, kde prezident Si Ťin-Pching kumuluje čoraz viac moci vo vlastných rukách. To všetko čaká Slovensko a svet v roku 2019.

31.12.2018, 21:40 | Michal Lehuta | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Zdroj: TASR/Tomáš Halász

1. január

Napriek hlbokej kríze v rokoch 2010 až 2015 euro oslávi svoje 20. narodeniny. Vo forme bankoviek a mincí to bude jeho 17. výročie. Slovensko jednotnú európsku menu, ktorej kurz sa voči doláru od svojho vzniku oslabil o zhruba štyri percentá, používa už dekádu.

Zdroj: Martina Brunovská

16. február

Končí sa funkčné obdobie deviatich z trinástky ústavných sudcov. Do tohto dátumu by mal parlament schváliť osemnásť kandidátov, z ktorých prezident Andrej Kiska polovicu vymenuje do súdu v Košiciach. Inak hrozí jeho paralýza.

Zdroj: Maňo Štrauch

28. február

Najneskôr do tohto dátumu vo funkcii guvernéra NBS skončí Jozef Makúch. Nahradí ho s veľkou pravdepodobnosťou minister financií Peter Kažimír.

vzťahy dvadsaťsedmičky a Spojeného kráľovstva zostanú nezmenené aj po brexite minimálne do konca roku 2020

Zdroj: Martina Brunovská

9. marec

Pravdepodobný dátum slovenských prezidentských volieb. Ani sto dní pred týmto termínom však neboli známi hlavní kandidáti: vládnuceho Smeru-SD či SNS. Veľkú šancu vo voľbách by mal odstupujúci minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ten však svoju kandidatúru dlhodobo odmietal. Hrozbou je účasť Štefana Harabina v ich druhom kole.

Neprehliadnite

29. marec

Spojené kráľovstvo oficiálne vystúpi z Európskej únie. Jeho ekonomické vzťahy s dvadsaťsedmičkou však ostanú počas prechodného obdobia nezmenené. Minimálne do konca roku 2020, potenciálne až do roku 2022, ak sa dovtedy obe strany na finálnom usporiadaní hospodárskych vzťahov vrátane migrácie nedohodnú.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Slovensko a svet v roku 2019

Tagy Slovensko a svet 2019

Diskusia (0 reakcií)