Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Keď prišli národniari, firmy Slavie si polepšili

Firmy z okolia Slavie Capital stoja o štátny biznis nielen v rezorte pôdohospodárstva. Zaujíma ich stavebníctvo, obrana, médiá aj eurofondy na podporu inovácií.

03.01.2019, 19:02 | Ján Kováč | Ivan Haluza | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Jedným z pilierov skupiny je spoločnosť Železničné stavby. Od príchodu SNS do vlády sa jej darí získavať viac zákaziek od Železníc SR (ŽSR). Firma za posledné dva roky nadobudla od štátnych železníc ako hlavný kontraktor zákazky za vyše 18 miliónov eur.

Predtým taká úspešná nebola. V rokoch 2010 až 2016, čiže za dlhšie časové obdobie, získala napriamo kontrakty v celkovej hodnote 6,5 milióna eur. Pre železnice síce pracovala viac aj v predchádzajúcich rokoch, ale skôr ako subdodávateľ iných hlavných kontraktorov.

Práve tieto nové priame kontrakty z posledného obdobia mohli prispieť aj k zásadnému zlepšeniu jej hospodárskych výsledkov. Ešte v roku 2015 prerobili Železničné stavby skoro dva a v roku 2016 viac ako štyri milióny eur. No vlani už, naopak, dosiahli čistý zisk 1,1 milióna eur. Bol to najlepší výsledok od roku 2011.

Zdroj: TASR/Branislav Caban

Celkové tržby firmy však napriek hodnotnejším zákazkám ŽSR klesli. Vlani predstavovali napríklad iba necelých 13 miliónov eur. O desať miliónov menej ako v poslednom najsilnejšom roku podniku – v roku 2015. Zrejme ju predtým viac ťahali subdodávky a zákazky z Česka.

Neprehliadnite

„V rokoch 2010 až 2016 zrealizovala firma výkony v objeme 99,8 milióna eur primárne pre Železnice Slovenskej republiky a České dráhy formou zmluvného partnera, člena konzorcia alebo zmluvného poddodávateľa,“ uviedla marketingová manažérka Slavie Patrícia Packová. Zdôraznila tiež, že firma je na trhu od roku 1995 a zamestnáva 180 ľudí, a preto ju netreba relativizovať.

Veľký nákup na obrane

Na ministerstve obrany, ktoré tiež vedie nominant SNS, zase vyhráva štátne zákazky krupinská firma Way Industries. Aj tá sa počas vlády SNS dostala po dlhých rokoch strát do plusu. Vlani sa jej čistý zisk zdvojnásobil, dosiahol úroveň 3,4 milióna eur. Firmu už oficiálne 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Téma

Súvisiace články

Kvietik & Slavia: Biznis spoza opony SNS

Kvietik & Slavia: Biznis spoza opony SNS

O skupine Slavia Capital sa už dlhšie hovorí v súvislosti s jej „prienikom“ s SNS i o tom, ako má vo svojich biznisoch využívať napojenie na rezorty zverené strane 4

Kovbojka o revíry v priamom prenose

Kvietik & Slavia: Biznis spoza opony SNS

Vysokoškolský titul ako vstupenka do práce? Tie časy sa končia

Ceny bytov? Dopyt stále prevyšuje ponuku

Diskusia (0 reakcií)