Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Automobilový priemysel sa mení, no Slovensko stojí opodiaľ a prizerá sa

Slovenský automobilový priemysel má za sebou silný rok, ktorému dominoval štart výroby v závode Jaguar Land Rover v Nitre aj nábehy nových modelov v bratislavskej automobilke Volkswagen Slovakia a žilinskej Kia Motors Slovakia. Budúci rok by mal sektor ešte ťažiť z postupného zvyšovania produkcie v nitrianskej fabrike. To pomôže ekonomike rastúcou priemyselnou produkciou a exportom.

19.12.2018, 09:40 | Lukáš Kvašňák | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Dobré časy, ktoré slovenský automobilový priemysel v ostatných rokoch zažíval, už nemusia trvať dlho. Nad sektorom sa sťahujú mračná. Z krátkodobého hľadiska je to predovšetkým neistota spojená s odchodom Spojeného kráľovstva z EÚ a rastúci protekcionizmus v zahraničnom obchode. V dlhodobom horizonte je to nástup elektromobility, spojený s čoraz prísnejšími emisnými normami a úvahami viacerých štátov o úplnom zákaze vozidiel so spaľovacím motorom či fundamentálne zmeny spôsobené prechodom k zdieľanej mobilite a samojazdiacim vozidlám.

Neprehliadnite

Na budúcnosť nemyslí

Slovensko pritom dobré časy, ktoré priniesli rekordné investície existujúcich automobiliek, ako aj príchod úplne novej, nevyužilo. Automobilový priemysel prechádza najradikálnejšími zmenami vo svojej viac ako storočnej histórii, no štát stojí opodiaľ a len sa prizerá. Potrebné zmeny sa prijímajú pomaly alebo vôbec, navyše väčšina z nich je zameraná na výrobu dnešných áut a nereflektuje potreby do budúcnosti. Slovenský automotive segment vyčerpal svoj potenciál, postavený na lacnej a kvalifikovanej pracovnej sile, výhodnej polohe a rozvinutom dodávateľskom reťazci. Cena práce stúpa, no dostupné zdroje ľudí pre priemysel sa takmer vyčerpali.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Slovensko a svet v roku 2019

Tagy automobilový priemysel, automotive, Slovensko a svet 2018

Diskusia (0 reakcií)