Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Temná turistika: Vojny a chudoba ako atrakcie pre bohatých

War Zone Tours je netypická cestovná kancelária. Keď si záujemca otvorí jej internetovú stránku, vidí fotografiu horiaceho auta sprevádzanú zvukovými efektmi strieľajúcich zbraní, paľby, výbuchov a výkrikov.

27.12.2018, 05:00 | Adrián Berecz | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

„Napriek politicky nekorektnému názvu ponúkajú War Zone Tours unikátny a prekvapujúco politicky korektný zážitok. Naším hlavným cieľom je ukázať, čo sa skutočne deje na miestach, ktoré ste predtým videli iba v televíznych správach a tlači,“ píše sa na ich webe. Propagovanými destináciami sú výbušný Irak, nebezpečný libanonský Bejrút či násilné Mexiko.

War Zone Tours sa zaraďuje k cestovným agentúram, ktoré ponúkajú takzvanú temnú turistiku (dark tourism). Tá má vo svete hlboké historické korene. Stačí si spomenúť na gladiátorské zápasy či verejné popravy z minulosti, ktoré patrili k vzrušujúcim a vyhľadávaným kratochvíľam obyvateľstva.

V súčasnosti má iné podoby – návštevy väzení, koncentračných táborov, masových hrobov, cintorínov, miest zasiahnutých klimatickými či jadrovými katastrofami, bývalých aj aktívnych vojnových zón či slumov topiacich sa v extrémnej chudobe.

Slum Rocinha v Rio de JaneiroZdroj: TASR/AP

Bývalý vojak ako sprievodca

„Obyčajne mám dvanásť až pätnásť ľudí ročne,“ hovorí pre TREND Rick Sweeney z kancelárie War Zone Tours. Viacero z výletov agentúry je len pre jednu osobu, pohyb v príliš veľkých skupinkách je nebezpečný.

Extrémne lokality podľa neho ľudia vyhľadávajú zväčša kvôli dobrodružstvu, z profesionálnych dôvodov sa však ozývajú aj novinári či geológovia. „Sýria, Somálsko, Venezuela, ale aj západ Afriky,“ odpovedá na otázku, ktoré lokality patria v rámci jeho agentúry v súčasnosti k najpopulárnejším.

Jeho cestovka funguje od roku 1993 a odvtedy zorganizovala výlety do viac ako päťdesiatich vysoko rizikových regiónov. Ceny takýchto akcií sa pohybujú 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy turizmus

Súvisiace články

Kvietik & Slavia: Biznis spoza opony SNS

Kvietik & Slavia: Biznis spoza opony SNS

O skupine Slavia Capital sa už dlhšie hovorí v súvislosti s jej „prienikom“ s SNS i o tom, ako má vo svojich biznisoch využívať napojenie na rezorty zverené strane 4

Vysokoškolský titul ako vstupenka do práce? Tie časy sa končia

Ceny bytov? Dopyt stále prevyšuje ponuku

Kovbojka o revíry v priamom prenose

Ako sa zmenia nákupné centrá a prečo budú mať právnici reťazcov plno práce

Diskusia (0 reakcií)