Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nad Samsungom plakať nestačí

08.02.2018, 11:02 | Lukáš Kvašňák | © 2018 News and Media Holding

Názor | Raz to muselo prísť. Samsung ako spoločnosť z prvej desiatky najväčších nefinančných firiem na Slovensku zavrie menší z dvojice svojich závodov. Juhokórejčania z krajiny neodchádzajú. Zatiaľ.

 • Tlačiť
 • 11

Rubrika

Editoriál

Lukáš Kvašňák small na obtekanie

Je však zrejme len otázkou času, kedy zo Slovenska začne odchádzať viacero firiem.

Doteraz sme boli zvyknutí najmä na správy o príchodoch nových a rozširovaní existujúcich investorov. Lenže Slovensko už nie je tou krajinou s lacnou pracovnou silou, akou bolo posledných dvadsať rokov.

Tento potenciál sa logicky vyčerpal a je to tak správne. Rozhodnutie Samsungu je potrebné vnímať skôr ako reputačné riziko. Vysiela totiž signál, že juhokórejskému koncernu sa neoplatilo presunúť na Slovensko činnosť s vyššou pridanou hodnotou, ktorých má vo svojom portfóliu viacero. Prípadne umiestniť sem perspektívnejšiu výrobu, ako je napríklad produkcia komponentov pre elektromobily. Samsung takto postavil fabriku na výrobu batérií pre elektrické autá v susednom Maďarsku, LG stavia najväčší európsky závod na batérie v Poľsku.

Neprehliadnite

Ak dnes z krajiny odíde spoločnosť zameraná na montážne činnosti postavené na ľudskej práci, nie je to problém v prípade, ak uvoľní miesto pre firmy, ktoré sa venujú sofistikovanejším činnostiam a dokážu tak ponúknuť ľuďom vyššie platy.

Otázka znie, kto nahradí montážne fabriky, ak tie raz zo Slovenska odídu 

Pretože práve v týchto činnostiach je ukrytý potenciál pre väčšie zakotvenie výrobných podnikov na Slovensku. Keď má tunajšia fabrika aj vlastné vývojové kompetencie, je pre jej matku presun výroby oveľa zložitejší. Ak by aj odchádzala, je väčšia šanca, že vývojové aktivity tu zostanú. No práve v tomto Slovensko zaostáva.

Politici hovoria, že Slovensko už nemá byť montážnou dielňou. No mali by povedať aj to, akou krajinou má byť a hlavne ako to chcú dosiahnuť. Ak tu chceme inovatívne podniky s vlastným vývojom, je potrebné vytvoriť aj adekvátne podnikateľské prostredie. Lebo len koncepcie a akčné plány nestačia.

Pozitívne možno v tomto kontexte vnímať nový zákon o investičnej pomoci či výrazné zvýšenie daňových úľav pre výskum a vývoj. Lenže len to nestačí. Základom je zmena školstva. Vysoké školy sa musia otvoriť a začať konečne riešiť reálne projekty s firmami v požadovanom čase a kvalite.

Podniky potrebujú zase takúto spoluprácu, aby mohli v centrálach svojich korporácii ukázať, že má zmysel presúvať sem sofistikovanejšie aktivity. A zároveň musia mať zo stredných škôl dostatok absolventov schopných pokryť aj existujúce aktivity. Nad tým všetkým musí byť nadstavený systém na kontinuálne vzdelávanie a zvyšovanie kvalifikácie, aby sa pracovníci dokázali prispôsobiť radikálnym zmenám vo výrobe v podobe automatizácie či digitalizácie.

Vo chvíľach, keď odtiaľto nedostatok zamestnancov spojený s prudkým rastom platov vytlačí jednoduchú výrobu, je totiž na mieste otázka, kto príde na jej miesto, keď na činnosti s vyššou pridanou hodnotou nebudú pripravené vhodné podmienky.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 6/2018. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 11

Rubrika Editoriál

Tagy Názory, Samsung

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.