Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Samsung nemusí byť jediný, presun výroby zvažujú aj ďalší

Zatvorenie fabriky Samsungu vo Voderadoch a plánovaný presun zamestnancov do závodu v Galante otvára tému ďalšieho pôsobenia zahraničných investorov na Slovensku. Hoci kórejská spoločnosť odmietla špekulácie o úplnom odchode z krajiny, jej čísla hovoria jasne. Nedostatok ľudí na trhu práce tlačí mzdy hore, pričom pridaná hodnota produkcie aj zisky elektrotechnickej firmy klesajú. Kým v roku 2009 operoval producent televízorov s profitom 237 miliónov eur, predvlani to bolo len deväťdesiat.

09.02.2018, 05:08 | Tomáš Nejedlý | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 9

O tom, dokedy Samsung vydrží na Slovensku, špekulujú odborníci, novinári aj zamestnanci fabriky. Presun pracovníkov z odvetví s nižšou pridanou hodnotou do sektorov s vyššími platmi nezadržateľne pokračuje, v dôsledku čoho sa nad svojím zotrvaním či nezotrvaním na Slovensku zamýšľajú aj niektoré nemecké či americké firmy.

Nevylučujú relokáciu

Vlani v novembri uviedlo 83 percent z vyše štyridsiatky oslovených firiem združených v Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komore ako svoj najväčší problém nedostatok odborných pracovných síl. A 61 percent zase pracovné náklady.

„Z individuálnych rozhovorov s manažérmi nemeckých firiem na Slovensku vieme, že situácia na trhu práce ich núti analyzovať, v ktorých oblastiach dokážu ďalej rásť a v ktorých už nie. Výsledkom je, že niektoré stoja pred otázkou relokácie – buď do zahraničia, alebo v rámci Slovenska,“ upozorňuje hovorca komory Markus Halt. Konkrétne firmy, ktoré narazili na strop, prirodzene, menovať nechce.

Neprehliadnite

Situácia na trhu práce komplikuje fungovanie aj firmám združeným v Americkej obchodnej komore (AmCham). Tá robila prieskum medzi tromi desiatkami centier zdieľaných služieb, ktoré na Slovensku zamestnávajú vyše 30-tisíc ľudí s mesačnou mzdou na úrovni dvojnásobku priemeru v ekonomike. Väčšina centier uviedla, že hlavnou motiváciou ich pôsobenia u nás je dostupnosť vzdelanej, flexibilnej a jazykovo vybavenej pracovnej sily. Aktuálne však pociťujú jej nedostatok. Kompenzovať by ho chceli zamestnávaním cudzincov, tomu sa však vláda Roberta Fica doposiaľ skôr bránila.

„Pokiaľ si chce Slovensko udržať konkurencieschopnosť, je potrebné 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 9

Rubrika Podnikanie

Tagy investori, Samsung