Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Samsung nemusí byť jediný, presun výroby zvažujú aj ďalší

09.02.2018 | Tomáš Nejedlý

Diskusia (9 reakcií) Pravidlá diskusie

09.02.2018 | Teddybear

Tak a je to TU.."Nedostatok ľudí na trhu práce tlačí mzdy hore, pričom pridaná hodnota produkcie aj zisky elektrotechnickej firmy klesajú" otazka je preco je nedostatok pracovnej sily na trhu? No lebo tu mame hordy nezamestnanych akademikov typu sicialna praca, bezpecnostny manazment a ine v praxi nepouzitelne odbory...Este chvilu tato demagogia = nereformovane skolstvo potrva a vychovame dalsiu exportovanu generaciu upratovaciek hostesiek casnicok a stavbarov pre Anglicko, Holandsko a ostatok zapadnej EU.

09.02.2018 | orangutan

Aj technicky vzdelaní utekajú. Pokým na západ od nás bude ich nedostatok, tak jednoducho mnohí kvôli platu zdrhnú. Sú nemecké firmy, kde nemecké pobočky preberajú zamestnancov napr. českým pobočkám, stačí ponúknuť lepší plat.

09.02.2018 | vinco666

nuž neviditeľná ruka trhu rozhodla. po liberalizácia trhu so vzdelaním (myslím že za Dzurindu), nám tu začali v každej väčšej dedine vznikať všelijaké detašované pracoviská všelijakých obskúrnych škôl. ale paradoxne nie technických, ale humanitných :):) po zavedení normatívu na žiaka, VŠ zacítili business a namiesto toho aby pracovali na svojej kvalite, tak podliezli latku čo najnižšie, a na VŠ brali a berú každého, bez prijímačiek, so zlým prospechom a pod. lebo, čím viacej žiakov tým viacej peňazí na škole. veď predsa trh rozhodne. nie? v každom prípade ale na toto je jednoduché riešenie: tvrdá regulácia a rušenie zbytočných VŠ. A článku: ľudí je dostatok. V zahraničí pracuje 500-600 000 Slovákov. Akurát že firmy nie sú ochotné ponúknuť dostatočne atraktívny plat. Lebo pracovať za 600€ brutto, keď pohonné látky a potraviny sú u nás rovnako drahé ako v Rakúsku, či Nemecku.. to fakt nefunguje.

10.02.2018 | martin33

Pokial stat poskytuje peniaze "za kus ziaka" a nie za kvalitu (meranu napriklad podla uplatnenia na pracovnom trhu), trh len reagoval na tuto situaciu. "Neviditelna" ruka trhu len ucinne reaguje na (zle) statom nastavene podmienky.
Netreba ziadnu "tvrdu regulaciu", staci len zaviest normalne trhove pravidlo, ze skola dostane peniaze od statu az vtedy, ked statu poskytla sluzbu, za ktoru stat plati - teda jej absolvent zaraba a plati dane na Slovensku.

09.02.2018 | salamoon

neskutocna tragedia pre kapitalistu.. zisk v zavode mu klesne pod 100mil. (3 mld. skk !) a uz sa vyhraza a pyta dalsie stimuly :D

09.02.2018 | LPB

"Presun pracovníkov z odvetví s nižšou pridanou hodnotou do sektorov s vyššími platmi nezadržateľne pokračuje..." Veď to je úžasné, nie?

09.02.2018 | Mikil

Tu nejde ani tak o plat, ako o normálne pracovné podmienky. V samsungu ci amazone je nenormálny kolotoč s ludmi, ktorí sú prepustení do 3 mesiacov, ostáva len vedenie. Zamestnávatelia preferujú srbov, lebo majú mensie platy a sú ochotní pracovať nadčas a víkendy. Keď sa bojíš že ťa vyhodia po 10 dnoch marodky, tak pre také firmy sa neoplatí pracovať.

09.02.2018 | SamuelLw

Súhlas.

1. Nemecká firma Continental v Českej republike: https://www.vimvic....

2. Volkswagen Slovakia: https://www.faceboo...

15.02.2018 | Brian Henrich

Konkretne v Samsungu je to jasne: maju u nas fazu vyroby konecneho produktu ktoremu internym nastavenim prisudili tvorbu 5% z predajnej hodnoty vyrobku. Navrhu vyrobku, nakupu surovin a vyrobnych komponentov, riadeniu predaja, predaju a marketingu, financnemu a strategickemu riadeniu atd. interne prisudili tvorbu 95% z predajnej hodnoty produktu - toto vsetko ale nemusia vykonavat na SK resp. na predajnom trhu EU ale najpravdepodobnejsie to "staci" vykonavat doma, v Korei. Dosledky:
1. korejsky zamestnanec Samusngu ma produktivitu X(10- 20) nasobne vacsiu ako slovensky zamestnanec Samsungu
2. korejskeho zamestnance moze firma spravodlivo odmenit tiez niekolko nasobne lepsie ako slovenskeho zamestnanca
3. ak tu ma Samsung vyroba zostat pozaduje zachoavt nizke mzdy ktore maju velmi obmedzeny priestor na rast celkovym prinosom do 5% z ceny vyrobku. Bud stat da subvenciu v akejkolvek forme na kompenzaciu pripadneho rastu alebo co i len zachovania tychto zobrackych miezd alebo povoli import lacnej pracovnej sily a ponesie vedlajsie naklady takehoto kroku. Ziska - co vlastne? Ze Srbi, Rumuni nebudu doma na socialke? Nejake mini odvody do nemocenskeho a social poistenia ak vobec? Jediny dalsi subjekt okrem samsungu kto ziska budu agentury organizujuce pracovne turnusy a import tychto lacnych pracovnikov.
Kto strati? Obce a ich obyvatelia kde je taka vyroba lokalizovana a to hned viackrat: - mzdova konkurencia velakrat nekala tlaciaca na vyvoj mzdy a pracovnych podmienok, zvysene naklady na udrzanie poriadku, cistoty a bezpecnosti kedze tito pracovnici su tu docasne , bez vztahu a zodpovednosti k okoliu, pripadne dalsie naklady spojene s nutnym kapacitnym narastom verejne poskytovanych sluzieb - zdravotnictvo, doprava, rekreacia pripadne skolstvo.

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.