Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

João Carapeto: Vie ma nahnevať nedostatok zodpovednosti

18.02.2018, 10:04 | Peter Scherhaufer | © 2018 News and Media Holding

Život, ktorý má rád João Carapeto, country manager Diagnostickej divízie Roche Slovensko:

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Enjoy

Čo vás chráni pred vyhorením?

V práci mám šťastie na výborný tím ľudí, ktorý mi uľahčuje zvládať stres. Náročné situácie vnímam ako výzvu na rast a učenie sa. Vtedy sa väčšinou snažím spojiť s prírodou. Keď som žil v Brazílii a Portugalsku, chodieval som k moru. Na Slovensku rád zájdem aj s rodinou do hôr zalyžovať si, hoci aj na jeden deň.

Máte rád len šport alebo aj umenie?

Oboje. Rád hrám tenis, lyžujem alebo robím jachting. Teší ma, keď si môžem aj s priateľmi sadnúť pred televízor a pozerať futbalový zápas obľúbeného tímu. Z umenia preferujem maľbu a hudbu. Vždy keď niekam cestujem na dovolenku, snažím sa zažiť obe. Ale pravou umelkyňou v rodine je moja manželka. V minulosti kreslila komiksy, hoci dnes je právničkou – expertkou na medzinárodné arbitráže.

Zdroj: Archív Joãoa Carapeta

Ktorá bola najlepšia dovolenka vášho života?

Národný park Senegati v Tanzánii počas veľkej migrácie divokých pakoní. Zhodou okolností to bola aj moja svadobná cesta. Počíta sa to? Ak nie, tak potom asi výstup na Machu Picchu.

Mali by ste radšej dom pri mori alebo chatu v horách?

Naozaj si musím vybrať? Vyrastal som pri oceáne, ale zamiloval som sa do hôr a lyžovania. Najradšej by som si prenajal oboje.

Čo vás dokáže najviac nahnevať?

Nedostatok zodpovednosti. Človek môže robiť chyby, ale ak si ich neprisvojí a nezoberie si z nich ponaučenie, bude ich neustále opakovať.

Neprehliadnite

A čo vás dokáže potešiť?

Keď vidím ľudí v ťažkých životných situáciách, napríklad pacientov chorých na rakovinu, ako sa vyliečia a vrátia do bežného života. A to aj vďaka práci, ktorú robím.

Akú najlepšiu radu ste v živote dostali?

Rob to, čo miluješ. Uč sa najviac, ako môžeš. Zaobchádzaj s druhými tak, ako by si chcel, aby oni zaobchádzali s tebou. Snaž sa ovplyvniť spoločnosť. Sústreď sa na to najlepšie v ľuďoch, a to za každých okolností.

Existuje niečo, čím ste posadnutý?

Chcel by som po sebe zanechať stopu, doma aj v práci. To je zmysel môjho života.

Aké bolo vaše najťažšie rozhodnutie?

Opustiť firmu, pre ktorú som pracoval. Na povrchu bolo všetko super. Jej reputácia, plat, perspektíva povýšenia. Ale nebol som šťastný. Nezdieľal som rovnaké hodnoty. Musel som sa z firmy vykúpiť, pretože mi zaplatila MBA. Bolo to ťažké rozhodnutie. Ale som rád, že som ho urobil. Následne som získal prácu v oblasti reformy verejných nemocníc v Portugalsku a tam som objavil vášeň pre zdravotníctvo. Odvtedy robím kariérne rozhodnutia vždy v súlade s mojím životným zámerom a hodnotami.

Na čo rád míňate peniaze?

Najradšej míňam peniaze na vzdelanie mojich detí. Môže to byť výlet za spoznaním novej kultúry, do múzea, hodina hudby, koncert alebo šport.

Keby ste boli opäť mladý, aký by ste si v oblasti vzdelania stanovili cieľ?

Spoznať oblasť svojej vášne a potom sa o nej dozvedieť čo najviac, aby som sa v nej stal expertom. Mladosť je ideálny čas aj na experimenty. Je dobré vybudovať si pevný základ v jednej oblasti, ale zároveň byť otvorený aj iným kultúram a kontextom.

Akú moc by ste chceli mať ako superhrdina?

Moc dať každému človeku rovnakú šancu.

João Carapeto (41) vyštudoval podnikové riadenie v Portugalsku, MBA má zo strategického manažmentu a financií z USA a zdravotníckeho manažmentu z Francúzska. Pracoval pre portugalský Národný zdravotný systém aj ako konzultant pre Roland Berger a A.T. Kearney v Portugalsku, Španielsku a Brazílii. Do Roche nastúpil v roku 2014, zodpovedný bol za rozvoj obchodu v Latinskej Amerike. Country Managerom Diagnostickej divízie Roche Slovensko sa stal v júli 2017.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 7/2018. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Enjoy

Tagy Život ktorý mám rád

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.