Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Matečná sa snaží zlepšiť Jahnátkov bič na reťazce. Vzťahy sú vraj deformované strachom

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) pred časom položila tému nekalých praktík obchodných reťazcov na stôl Bruselu.

23.02.2018, 16:10 | Marek Legéň | © 2018 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Jej snaha, aby Európska únia riešila tento problém, priniesla ovocie. Lenže zatiaľ je nezrelé a výsledok dosť nejasný. Na Slovensku platí špeciálny zákon, ktorý zakazuje reťazcom zneužívať silu a neférovo tlačiť na ekonomicky slabších dodávateľov potravín.

Agrorezort na základe svedectiev desiatok dodávateľov tvrdí, že legislatíva je v praxi bezzubá a potrebuje zásadne opraviť. Nečaká na neisté európske riešenie, ale prichádza s prísnejšou vlastnou verziou opatrení, ktorú predložil na medzirezortné pripomienkovanie. Nový bič na neporiadne reťazce má zlepšiť ten starý, ktorý uplietol exminister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.

Neprehliadnite

Európske riešenie v hmle

G. Matečná počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ presadila materiál, ktorý otvoril dvere k spoločnému postupu v boji proti nekalým obchodným praktikám na celoeurópskej úrovni. Bolo to – okrem iného – výborné reputačné PR. Európska komisia sa témou zaoberá. Tento rok má v pláne riešiť posilnenie postavenia poľnohospodárov v dodávateľskom reťazci. Zatiaľ ale nie je známe, či prípadný balík opatrení bude mať aj legislatívny charakter.

Rezort Gabriely Matečnej tvrdí, že súčasná legislatíva je bezzubá a treba ju zásadne opraviťZdroj: Maňo Štrauch

Od EÚ sa zázraky čakať nedajú. Generálny riaditeľ sekcie potravinárstva a obchodu ministerstva pôdohospodárstva Milan Lapšanský hovorí, že západné krajiny nemajú také bohaté skúsenosti s nekalými obchodnými praktikami reťazcov ako stredná a východná Európa, čo sťažuje vyjednávanie a legislatívny proces. „Neverím, že európske riešenie bude také prísne, aby postihovalo všetky nuansy. Bude robiť strechu, ktorú doplnia národné legislatívy.“

Domáci dodávatelia potravín sa priebežne sťažujú na neférové zaobchádzanie zo strany reťazcov, preto im chce agrorezort utiahnuť uzdu pri podmienkach dodávok do obchodov. Hovorí o eliminácii skrytých poplatkov, skrátení lehôt splatnosti faktúr, možnosti podávania anonymných podnetov, lepšej kontrole či o prísnejších sankciách.

Kreatívne reťazce

Silu obchodných reťazcov ilustruje fakt, že predajú viac ako štyri pätiny potravinového tovaru vyrobeného na Slovensku. Domáci dodávatelia sú od ich predajných kanálov prakticky závislí. Nedohoda s reťazcom môže znamenať značný výpadok tržieb.

Podľa G. Matečnej sú dodávatelia potravín neraz, obrazne povedané, vykosťovaní. Prejavuje sa to najmä v rôznych plneniach nad rámec dohodnutej kúpnej ceny, napríklad skrytých poplatkov na marketing, za zaradenie do registra dodávateľov či logistického bonusu. Podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) medzi najviac kritizované praktiky patrí dĺžka splatnosti faktúr alebo platenie poplatkov za zalistovanie či konanie narodeninových osláv reťazcov.

Obchodné vzťahy sú podľa agrorezortu výrazne deformované strachom 

„Aktuálne platný zákon je zastaraný a nevie riešiť množstvo kreatívnych nápadov, ktoré v potravinovom obchode vznikajú,“ poznamenáva M. Lapšanský. Reťazec si napríklad nemôže pýtať od dodávateľa peniaze na spracovanie spotrebiteľského prieskumu, no keď službu pomenuje iným názvom, nič neporušil.

Čo prináša návrh nového zákona

 • eliminácia skrytých poplatkov
 • skrátenie lehoty splatnosti faktúr zo 45 na 30 dní (pri vybraných čerstvých potravinách do 15 dní)
 • možnosť predkladania anonymných podnetov na nekalé praktiky
 • lepšia kontrola
 • prísnejšie sankcie

„Je dôležité zadefinovať neprimerané podmienky tak, aby kontrolný orgán mohol stanoviť, že konanie v obchodnom vzťahu neprimeranou podmienkou je, aj keď nie je presne pomenované v legislatíve,“ prízvukuje podpredseda SPPK Dušan Janíček. Požiadavku má zabezpečiť takzvaná generálna klauzula. Podľa D. Janíčka bude veľmi dôležité, aby nová legislatíva bola v praxi stopercentne vykonateľná a kontrolovateľná, čo je slabé miesto súčasného znenia.

Bez zadných marží

Obchodné vzťahy sú podľa agrorezortu výrazne deformované strachom. Dodávateľ so 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy Gabriela Matečná, ministerstvo pôdohospodárstva

Diskusia (0 reakcií)