Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Polícia v kauze Remetovej Dúhy korupciu u daniarov nenašla. Nejasnosti ostali

Podnikateľ Miroslav Remeta a jeho stavebná firma Dúha dva roky zažívajú neželanú slávu. Dôvodom boli opakované kontroly daniarov a medializované podozrenia z údajného krátenia daní a podvodov na DPH.

22.02.2018, 16:18 | Zuzana Petková | Xénia Makarová | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Záujem vzbudil aj postup Kriminálneho úradu Finančnej správy (KÚFS), pre ktorý opozícia podala podnety na prešetrenie možnej korupcie. Daňoví kriminalisti totiž vypracovali návrh na trestné oznámenie v kauze Dúhy s nálezom za milión eur, ale nepodali ho.

Prípad pred časom polícia uzavrela tak, že korupčné správanie nenašla. Z dokumentov, ktoré ku kauze zhromaždil TREND, však vyplývajú niektoré nezodpovedané otázky o postupe štátnych orgánov. Predovšetkým, vyšetrovateľka odmietla stíhanie na základe toho, že vypočula M. Remetu a vedenie Finančnej správy. Žiadne ďalšie dokazovanie nevykonala, hoci minimálne vo výpovedi stavbára boli závažné skutočnosti.

Dúha v hľadáčiku daniarov

KÚFS je súčasťou Finančnej správy, úrad pátra po ekonomickej kriminalite. Na spoločnosť Dúha sa v minulosti zameral opakovane. Ešte v lete 2016 zaistil účtovníctvo firmy a odobral vzorky pohonných látok na stavenisku Višňové a Ovčiarsko pre podozrenie z krátenia DPH a dane z minerálnych olejov. Dúha pritom s pohonnými hmotami nikdy neobchodovala. Pri razii daňových kriminalistov bola prítomná aj televízia a celá vec sa rozsiahlo medializovala. Následne spustili daniari desiatky kontrol vo firmách okolo Dúhy.

Neprehliadnite

Koncom roka však účtovníctvo Dúhe vrátili a nastalo ticho až do mája 2017. Vtedy vystúpila podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) s informáciou, že KÚFS mal pripravené trestné oznámenie s nálezmi za milión eur, ale ho nepodal. Naznačovala, že daniari môžu účelovými kontrolami zastrašovať podnikateľov a ich prípadné pochybenia za odplatu zahladzovať. KÚFS návrh na trestné stíhanie v kauze Dúha označil len za pracovnú verziu, na ktorej sa ďalej pracuje. A avizoval, naopak, trestné oznámenie na poslankyňu za ohováranie.

L. Ďuriš Nicholsonová sa potom v lete obrátila na Národnú kriminálnu agentúru (NAKA), aby tá preskúmala možné úplatky a zneužitie právomocí verejného činiteľa. Na NAKA prišlo tiež podanie poslancov OĽaNO Gábora Grendela a Jána Marosza, ktoré rovnako poukazovalo na údajné korupčné správanie daniarov v súvislosti s Dúhou. Okrem iného poukazovali na to, že ak by mali daňoví kriminalisti skutočný záujem preveriť Dúhu, nevracali by jej originály účtovných dokladov. Bez nich je totiž prípadné ďalšie trestné konanie často odsúdené na neúspech.

Námestník šéfa KÚFS Peter Sloboda už vo funkcii nie jeZdroj: Maňo Štrauch

NAKA možnú korupciu ani stíhať nezačala, oznámenie okamžite zamietla. „Vyšetrovateľ ho doplnil výsluchom prezidenta Finančnej správy Františka Imreczeho, riaditeľa KÚFS Ľudovíta Makóa a Miroslava Remetu, ako aj zabezpečením listinných podkladov, najmä článkov publikovaných na etrend.sk,“ uvádza sa v policajnom uznesení.

L. Ďuriš Nicholsonová následne neuspela ani so sťažnosťou na prokuratúru, kde namietala, že NAKA okrem troch výsluchov osôb podľa nej podozrivých zo spáchania skutku nezabezpečila žiadne iné dôkazy. Pritom minimálne dvaja ďalší ľudia – 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy Dúha, Miroslav Remeta

Diskusia (0 reakcií)