Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Priškrtené Slovalco sa chystá na nový rast

Žiarska hlinikáreň Slovalco patrí nielen medzi najväčšie domáce priemyselné fabriky, ale už dlho aj medzi najziskovejšie.

28.02.2018, 06:14 | Ivan Haluza | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Závod so skoro polmiliardovými tržbami zvykol v najlepších rokoch zarobiť až okolo sto miliónov eur ročne. Nečudo, že aj veľká domáca investičná skupina Penta, ktorá je jeho 45-percentným spolumajiteľom, označuje Slovalco za jedno z mála svojich v podstate nepredajných aktív. Majoritným vlastníkom firmy je nórsky hlinikársky koncern Norsk Hydro.

Žiarska firma je pre svojich majiteľov veľkou dividendovou istotou. Aj preto, že hliník, vďaka nižšej hmotnosti a iným dobrým vlastnostiam, patrí ku kovom budúcnosti. Okrem toho, Slovalco na elektrolytický proces výroby hliníka potrebuje také obrovské množstvá elektriny, že si pri dohadovaní zmlúv na jej dodávku dokáže od elektrární vždy vyjednať najvýhodnejšie ceny v krajine.

SlovalcoZdroj: Miroslava Spodniaková

Spľasnuté istoty i možné nadýchnutie

Kritickejší pohľad do finančných výsledkov fabriky, na ktorej stojí v Žiarskej kotline aj mnoho nadväzujúcich spracovateľov hliníka, však ukazuje, že v posledných rokoch jej istoty strácajú na sile.

Svetové ceny hliníka išli dole hlavne preto, že Čína nafúkla svoje domáce produkčné kapacity. Kým kedysi hliník najľudnatejšia krajina dovážala, dnes ním už svetové trhy preplňuje. V dôsledku toho klesla jeho cena pred krízou z necelých troch tisícok dolárov za tonu na predvlaňajších 1 600.

Navyše, dlhodobá zmluva Slovalca na odber elektriny nie je po páde jej cien na voľnom trhu až taká výhodná, ako by sa mohlo zdať. Výsledkom je, že profity fabriky padajú na veľmi nízke úrovne, až na historicky najnižších 12 miliónov eur z predminulého roka. Uprostred tejto neistoty následne upadla aj investičná aktivita Slovalca, ktorá vo vybraných rokoch neprekročila ani milión eur, čo je na fabriku jej rangu mimoriadne málo. Podnik však chce túto situáciu otočiť, a to poriadnym investičným nádychom. Dosť pravdepodobná je až 150-miliónová injekcia do obnovy i zefektívnenia fabriky.

SlovalcoZdroj: Miroslava Spodniaková

Dôležitejšia než cena elektriny je pre Slovalco dĺžka kontraktu na jej dodávky 

No ako sa TREND dozvedel z kuloárov domáceho hutníctva, v hlbších zásuvkách Slovalca drieme aj možná megainvestícia do zásadného rozšírenia v hodnote jeden a štvrť miliardy eur. To už je suma, s akou sa rozbiehali napríklad aj tunajšie automobilky. Ani samotná firma túto informáciu úplne neodmietla.

Neprehliadnite

Z terajšej miernej „opice“ sa tak Slovalco môže posunúť do podstatne lepšej kondície ako kedykoľvek predtým. Okrem opätovného 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy hliník, Slovalco

Diskusia (0 reakcií)