Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ľuboš Lopatka: Nikto tu nikomu neverí, lebo podvodníci ľahko unikajú

24.02.2018, 10:03 | Ivan Haluza | © 2018 News and Media Holding

Na život, ktorý má rád, sme sa pýtali generálneho riaditeľa Výskumného ústavu zváračského

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Enjoy

Čo vás chráni v práci pred vyhorením?

Možnosť obklopovať sa ľuďmi, ktorých mám rád a ktorí ma inšpirujú. Ktorí majú tiež túžbu po spoločnom úspechu a odmietanie hlúposti a intrigánstva. Je dokázané, že ľudia vedia dlhodobo pracovať aj 12 hodín denne, ak sa stotožnia so zmyslom svojej práce, osvoja si ciele, rešpektujú svojho nadriadeného a cítia sa v práci dobre. Naopak, pri práci v rozpore s hodnotami, názormi a tiež pri trvalom pocite nespravodlivosti dokážu ľudia vyhorieť aj vtedy, ak nepracujú ani povinných osem hodín. Žiaľ, častým smutným dôkazom tohto tvrdenia je verejná správa.

Ste viac na šport alebo umenie?

Oboje mi robí radosť. Nevenujem sa však ani jednému pravidelne, skôr len nárazovo. S manželkou chodíme radi do divadla. Tiež rád lyžujem a chodím do lesa. Na turistiku či poľovať, lebo som aj poľovník. Dakedy som sa snažil, ešte pred príchodom do práce, ísť si zaplávať. No raňajší pocit eufórie z plávania nahradil poobedňajší útlm, a tak som sa tohto potešenia radšej vzdal, aby ma to nelimitovalo v práci.

Pravidelne nešportujem, no chodím rád do hôr na turistiku a tiež poľujem.Zdroj: Archív Ľ. Lopatku

Ako vyzerá vaša nedeľa, ak nejdete do práce?

Nedele trávim rôzne. Ale existujú tu aj určité spoločné črty. Medzi ne patrí spoločný rodinný obed či návšteva obce Naháč – rodiska mojich rodičov. Ak som tam nebol už v sobotu. A tiež sa pripravujem na nasledujúci pracovný týždeň, čo mi často zaberie celé nedeľné poobedie až do neskorej noci v závislosti od okolností.

Čím ste posadnutý najviac, ale nie ste na to hrdý?

Neviem, či je to prejav posadnutosti, ale myslím si, že som poriadkumilovný človek. Poriadok mám rád vo firme, doma, ale aj vo svojom okolí a prekáža mi, ak niekto poriadkumilovný nie je. Nie som na to síce hrdý, ale určite sa za to nehanbím a neprekáža mi to.

Čo vás dokáže vytočiť do zúrivosti?

Už skoro nič, lebo v zúrivosti človek stráca sebakontrolu, zvýši sa mu krvný tlak a vec sa tým nevyrieši. Je mi však smutno z veľa vecí. Napríklad z toho, že celá slovenská spoločnosť je nastavená tak, že de facto nikto nikomu neverí. Prejavuje sa to aj tým, že musíme neustále nosiť nejaké písomné potvrdenia z úradu na úrad. V princípe existujú dva prístupu. Jeden vychádza z predpokladu dôvery a tvrdého postihu klamstva a podvodu. Druhý prístup je náš rýdzo slovenský, keď nikto nikomu neverí, a keď aj niekto oklame či podvedie, tak sa mu to ľahko „prepečie“. Takto sú potrestaní všetci čestní a poctiví na úkor podvodníkov a špekulantov.

Neprehliadnite

Rada, ktorá vám v živote najviac pomohla?

Často sa mi vybavujú životné múdrosti mojej nebohej babky, v ktorých je v koncentrovanej podobe opísaný celý ľudský život. Napríklad v poslednom čase som sa viac ráz ocitol v situácii, keď sa mi pripomenulo, že: „Lepšie je s múdrym plakať, ako so sprostým sa smiať.“

Ste ranné vtáča alebo radšej dokončujete projekty v noci?

Dlhodobo som si myslel, že som skôr „sova“ ako „škovránok“, ale vekom sa to asi mení. Celkom iste som produktívnejší ráno, ale platí to len za predpokladu, že vstávam v bežnom čase, nie napríklad o štvrtej.

Akú zručnosť či schopnosť by ste si priali, ak by ste boli superhrdinom?

Schopnosť vidieť, čo sa stane, aspoň 24 hodín vopred, ak už nie viac.

Ľuboš Lopatka (56) Vyštudovaný strojár bol krátko po revolúcii aj námestníkom ministra privatizácie. Od roku 1992 pracoval v manažmentoch súkromných spoločností z oblasti kartografie, stavebníctva i papiernictva. S nástupom vlády Ivety Radičovej prijal ponuku viesť Sociálnu poisťovňu. V rokoch 2013 až 2017 šéfoval sieti slovenských nemocníc skupiny Penta. Od úvodu tohto roku je novým šéfom Výskumného ústavu zváračského.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 8/2018. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Enjoy

Tagy Život ktorý mám rád

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.