Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako spája Kuciakova kauza Fica s talianskou mafiou

Reportér Ján Kuciak robil v posledných mesiacoch na výbušnej téme o prepojení talianskej mafie na politikov Smeru-SD. Povedali to dvaja novinári, s ktorými J. Kuciak o tejto téme komunikoval — Tom Nicholson a Ivan Mego. „Pracujeme aj s verziou, že mohla celá táto vražda súvisieť s činnosťou investigatívneho novinára, ale vôbec nechcem potvrdzovať, či sa to týka talianskej mafie,“ povedal policajný prezident Tibor Gašpar.

28.02.2018, 13:29 | Ján Kováč | Ivan Haluza | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 10

Hlavná radkyňa

V centre Kuciakovej kauzy je kariéra Márie Troškovej, ktorá je asistentkou premiéra Roberta Fica. M. Trošková v roku 2011 robila pre Pavla Ruska, písal týždenník Plus 7 dní. „Potom sa však zoznámila s jedným podnikateľom talianskeho pôvodu, ktorý sa okrem iného venoval slnečným elektrárňam, a prešla k nemu,“ citoval P. Ruska týždenník. Zoznámiť ich mal práve bývalý politik a šéf televízie Markíza. Spomínaným podnikateľom mal byť podľa týždenníka Talian žijúci na Slovensku Antonino Vadala.

M. Trošková s ním založila ešte v roku 2011 firmu GIA Management. Jej ďalšie kroky smerovali k poslancovi Smeru-SD Viliamovi Jasaňovi. „Odišla asistentka, ktorú som mal, a jeden priateľ mi odporučil túto ženu,“ citoval V. Jasaňa v roku 2015 Nový Čas.

Podľa portálu pluska.sk ich mal zoznámiť práve A. Vadala.

Ich mená sa stretli napríklad v obchodnom registri pri eseročke Prodest. Jej spoločníkom bol v minulosti V. Jasaň a dnes ju vlastní A. Vadala.

M. Trošková až následne získala pozíciu hlavnej štátnej radkyne na Úrade vlády SR, z ktorej začala sprevádzať samotného slovenského premiéra jeho oficiálnym programom. Novinár I. Mego dnes hovorí, že premiér musel o jej stykoch vedieť. Slovenská informačná služba ho musela upozorňovať na bezpečnostné riziká, povedal TRENDU novinár.

Neprehliadnite

Kto sú Vadalovci

Pozadie Antonina Vadalu a jeho vzťah s Máriou Troškovou mapoval týždenník Plus 7 dní už v roku 2016.

Neskôr sa téme v týždenníku začal venovať novinár I. Mego. Zameriaval sa na pôsobenie talianskej mafiánskej organizácie ’Ndrangheta na Slovensku. I. Mego napokon tému nedokončil. Bez uvedenia dovôdu mu ju mali stopnúť nadriadení, povedal novinár.

S takýmto výsledkom sa však nechcel zmieriť, a preto posunul tému Jánovi Kuciakovi. Ten sa jej venoval niekoľko mesiacov a podľa I. Mega už ju mal takmer hotovú, keď ho zavraždili.

V priateľskom objatí sa nechal odfotiť s poslancom Madejom. Jeho kamarátom na facebooku bol ešte v utorok dopoludnia aj predseda SNS Andrej Danko, napísal bloger Jiří Ščopák na webe sme.sk. A. Danko si v utorok napoludnie kamarátstvo s A. Vadalom zrušil.Zdroj: Archív A. Vadala

’Ndrangheta je považovaná za jednu z najvplyvnejších zločineckých organizácií na svete. Jej štruktúra pozostáva z rodinných buniek. Jednou z nich sú podľa novinára I. Mega práve Vadalovci. Portál Postoj.sk napísal, že na čele tejto rodiny stáli desaťročia bratia Antonino a Domenico Vadalovci. Ich rodina mala najviac profitovať zo spojenia podnikania a komunálnej politiky. V slovenských médiách aj v Obchodnom registri sa najčastejšie objavuje najmä meno Antonino Vadala. Či je to rovnaká osoba, ako spomínaný líder talianskeho klanu a aký je jeho vplyv, by mali teraz zisťovať vyšetrovatelia. „Slovenský“ Antonino Vadala v utorok pred uzávierkou TRENDU nedvíhal telefón a nereagoval na esemesku.

Prokurátor rozpúta peklo

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár podľa vlastných slov garantuje, že „rozpúta peklo“, ak sa potvrdí, že „skutok bol spáchaný v súvislosti s prácou Jána Kuciaka”.

Podľa I. Mega je pre políciu jedným z hlavných motívov pripravovaná téma o talianskej mafii. Novinár T. Nicholson pripúšťa viaceré scenáre, ale uvažuje podobne. „Neviem, čo stálo Jána život, ale dám ruku do ohňa, že to bolo toto,“ povedal pre Denník N.

Antonino VadalaZdroj: Antonino Vadala / Facebook

Do podozrenia v očiach verejnosti sa vlastným pričinením dostal aj slovenský podnikateľ Marián Kočner. J. Kuciak často písal o daňových kauzách jeho firiem. M. Kočner sa mu vyhrážal, že bude hľadať špinu na jeho príbuzných. Novinár naňho za to podal trestné oznámenie. Podnikateľ v reakcii na jeho vraždu povedal, že s ňou nemá nič spoločné.

Antonino Vadala čerpal dotácie na poľnohospodárske družstvá na východe aj na fotovoltické elektrárne 

J. Kuciak však písal aj o iných vplyvných ľuďoch a firmách s väzbami na Smer. Často sa venoval štátnemu biznisu a daňovým podvodom. Možností, ktoré prichádzajú do úvahy pri vyšetrovaní jeho vraždy, je preto viac.

V tejto oblasti novinárskej práce však nie sú v súčasnosti bežné ani fyzické vyhrážky, nieto ešte vražda. Preto sa hlavná línia vyšetrovania bude pravdepodobne uberať po talianskej stope.

Veľmi rozpačitý biznis

Kto je teda Antonino Vadala, podnikajúci na Slovensku? 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 10

Rubrika Ekonomika

Tagy Antonino Vadala, Ján Kuciak, vražda Jána Kuciaka