Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ľubomír Vážny: Ročné zúčtovanie od budúceho roka určite nestihneme

Na otázku, ako vidí možnosť spustenia zúčtovania sociálnych odvodov už od začiatku budúceho roka, krúti šéf Sociálnej poisťovne Ľubomír Vážny okamžite hlavou. Aj ak by zákon bol schválený ihneď, príprava systémov či verejného obstarávania by zabrala toľko času, že by sa to od prvého januára 2019 nestihlo. Ale o rok neskôr už vidí túto možnosť reálnejšie. Zároveň však dodáva, že pripravenosť Sociálnej poisťovne je len jedna vec, no musia byť pripravení aj zamestnávatelia a ich softvér, „pričom len elektronizácia zamestnávateľov nám zabrala zhruba päť rokov. Pri súčasnom návrhu môžeme mať proti sebe veľa nahnevaných podnikateľov,“ vysvetľuje v rozhovore.

04.03.2018, 19:29 | Katarína Ragáčová | Ján Záborský | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 5

Vláda pripravuje ročné zúčtovanie sociálnych odvodov. Aký je pohľad Sociálnej poisťovne?

V zásade vnímam ročné zúčtovanie ako medzistupeň k Unitasu (jednotný výber daní a poistného, pozn. TREND). Rešpektujem, že štát chce zamedziť optimalizácii odvodov. Dokonca ma veľmi prekvapilo, až aké optimalizácie sa dejú – tristo až päťsto subjektov sa v inkriminovaných mesiacoch hýbe vo výške príjmu 200- až 400-tisíc eur. Ale odvody zaplatia len z maximálneho vymeriavacieho základu. Takže ambícia je správna. Nie som však presvedčený, že ho treba realizovať v takej podobe, v akej je teraz na stole.

Čo konkrétne vám prekáža?

Môj názor je, že to treba urobiť podstatne jednoduchšie a tak, aby z toho aj poistenci mali určité benefity. Lebo tak, ako je to navrhnuté, sú veľmi malé až žiadne. Benefity, ktoré mám ja na mysli, spočívajú najmä v zjednodušení agendy. Okrem toho je nereálne, ako je to dnes navrhnuté, aby Sociálna poisťovňa vedela zabezpečiť ročné zúčtovanie od januára 2019.

Ľubomír VážnyZdroj: Milan David

Prečo?

Ročné zúčtovanie sa dotkne v rôznom rozsahu 22 informačných systémov zo 48 systémov Sociálnej poisťovne. Navyše, v niektorých systémoch sa nám končia v septembri, októbri zmluvy a musíme robiť verejné obstarávanie. Okrem toho, môžeme začať s prípravou len vtedy, keď budeme mať vysokú mieru istoty, že zákon bude schválený. Vieme risknúť to, že začneme nejaké roboty, keď ho schváli vláda, tam už je vysoká miera istoty.

Naplno by sme mali začať až vtedy, keď ho podpíše prezident, ale taký časový komfort si nevieme dovoliť. No aj tak potrebujeme mať definitívne paragrafové znenie, čo od nás štát v ročnom zúčtovaní vyžaduje, aby sme vedeli urobiť procesný model. My totiž nemôžeme dať paragrafové znenie zhotoviteľovi, musíme mu zákon preložiť, povedať, čo chceme. To trvá štyri až päť mesiacov. Naši zamestnanci hovoria o šiestich mesiacoch, vieme to však skrátiť na štyri mesiace. Následne, keď budeme mať procesný model, vieme ho posunúť zhotoviteľovi. A on – ten najdôležitejší, ktorý robí jednotný výber poistného, hovorí, že potrebuje 19 mesiacov.

Vieme to tam skrátiť na 14 mesiacov. A tak vieme zúčtovanie zabezpečiť od januára 2020. To znamená, že v roku 2020 bude zber dát po novom a v 2021 ich už budeme konkrétne vyhodnocovať. Keď som takéto časové relácie predostrel, tak sa začala diskusia a hľadáme cestu, čo s tým ideme urobiť. Ja navrhujem: poďme to zjednodušiť, poďme sa zamyslieť nad tým, čo ponúkneme – najmä v benefitoch.

Neprehliadnite

Ale teoreticky si viete predstaviť, že by sa ročné zúčtovanie spustilo od januára 2019, len s nejakými obmenami?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Rubrika Rozhovor

Súvisiace články

Ivan Švejna: Ľudia by mali poznať svoj dôchodkový vek aspoň päť rokov pred jeho dovŕšením

Ivan Švejna: Ľudia by mali poznať svoj dôchodkový vek aspoň päť rokov pred jeho dovŕšením Rozhovor

Ak by strop pre dôchodkový vek schválili vládne strany s opozíciou, ale bez súhlasu Mosta-Híd, dalo by sa to „chápať ako porušenie koaličnej zmluvy“, tvrdí štátny tajomník ministerstva práce

Ako spája Kuciakova kauza Fica s talianskou mafiou

Prečo sa Brhel nutne potrebuje striasť povesti vplyvného oligarchu Smeru

Hyundai Kona verzus Opel Crossland X: S jedným je radosť jazdiť

Koniec Roberta Fica