Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo sa Brhel nutne potrebuje striasť povesti vplyvného oligarchu Smeru

Jozef Brhel je považovaný za vplyvného podnikateľa v pozadí Smeru-SD, Ján Miškovský podniká v IT odvetví od 90. rokov. Ich príbuzní sa stali oficiálnymi spoluvlastníkmi dvoch menších IT firiem Sevitech a DWC Slovakia. Ktoré si potom odhryzli významnú časť štátneho IT biznisu, financovaného najmä z EÚ fondov. Po desaťročnej dominancii Smeru vo vláde sa tieto firmy zaradili medzi najväčšie slovenské IT firmy orientované na domáci trh.

06.03.2018, 20:46 | Ján Kováč | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 4

Aj J. Brhel s J. Miškovským sú už niekde inde. Chcú sa rozvíjať v zahraničí a vymaniť sa z politických cyklov, ktorým štátne IT zákazky na Slovensku podliehajú. Okrem toho je pre nich čoraz dôležitejšie budovať si pozitívny imidž. Najmä J. Brhel sa potrebuje striasť povesti vplyvného smeráckeho oligarchu, k čomu mu spolitizovaná informatizácia veľmi nepomôže.

Kupujú manažéri

Brhelovci a J. Miškovský predali svoje podiely už pred zhruba rokom. V prípade Sevitechu sa novými majiteľmi stali podľa informácií TRENDU jeho manažéri. Kúpnu cenu by mali s pomocou bankového úveru splácať postupne. Takýto postup, v odbornej terminológii management buyout (MBO), je aj na Slovensku bežný.

Podobne odchádza finančná skupina J&T z energetickej skupiny EPH alebo Penta z bratislavského paroplynu.

Druhá firma, DWC Slovakia by mala získať nového investora, ktorý predchádzajúcich majiteľov vyplatí. To znamená, že predávajúci stále nemajú kúpnu cenu na účte. Už nie sú akcionári, no stali sa z nich kľúčoví veritelia, ktorí majú záujem na tom, aby firmy prosperovali.

Zdroj: Zsolt Lukács

Z IT sektora už odišli aj ďalší podnikatelia z ekonomického pozadia Smeru-SD. Juraj Široký už dávnejšie predal svoje bit-studio, aby pomohol svojim stratovým firmám. Bit-studio, ktoré tiež za vlád Smeru výrazne narástlo, s novým majiteľom dostalo aj nový názov – Ensentia.

Menia sa aj pomery vo firme Anext, o ktorej sa v odvetví hovorilo ako o podniku exministra dopravy Jána Počiatka. V súvislosti s Anextom sa však opäť spomína aj meno Jozef Brhel. Portál Aktuality.sk týmto úvahám pridal na vážnosti, keď zistil, že Anext sídli v budove, ktorú vlastní firma Patria Invest. Jej vlastníkom je Brhelov syn Jozef. Brhelov hovorca Juraj Puchý pre portál vyhlásil, že Anext nepatrí do ich skupiny. Nové v Anexte je, že z neho odišla oficiálna spolumajiteľka Katarína Hajduová. Druhý akcionár Jozef Chamraz vo firme zostal. Vzhľadom na kontext to môže znamenať, že ani Anext už nebude napojený na osoby blízke smeráckym politikom.

Neprehliadnite

Nie sú akcionári, no stali sa z nich veritelia so záujmom, aby firmy prosperovali 

Prečo sa všetky tieto zmeny dejú? Dôvody sú u jednotlivých podnikateľov rôzne. Pri Brhelovi a Miškovskom bola zrejme hlavným dôvodom expanzia v zahraničí. Zrejme zavážilo aj to, že sa zmenilo biznis prostredie. Oproti roku 2008 je v roku 2018 v štátnom IT väčší tlak na výsledky a hospodárnosť a pri získavaní zákaziek môžu silné mená viac škodiť, ako pomáhať. Najmä ak o dva roky, po parlamentných voľbách odíde Smer do opozície. Stačí si spomenúť na krátku éru Radičovej vlády, počas ktorej politicky prepojeným IT firmám výrazne klesli zákazky.

J. Puchý nechcel zmeny v DWC a Sevitechu komentovať, „keďže ide o štandardné komerčné transakcie“, napísal. J. Miškovský ozrejmil, že rozhodnutie odísť z IT odvetvia spravil už dávno. „Nie je to ľahký biznis, prekáža mi v ňom tvrdá konkurencia a nekalý boj,“ povedal TRENDU podnikateľ.

Dôvody predaja ani ďalšie podrobnosti transakcie nechceli priblížiť ani samy firmy.

Zdroj: Zsolt Lukács

Pilierom zostane energetika

Skupiny J. Brhela a J. Miškovského budú teraz stáť najmä na 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Rubrika Téma

Tagy IT, Smer-SD

Súvisiace články

Ako neutopiť v IT ďalšiu miliardu

Ako neutopiť v IT ďalšiu miliardu Nájdete v TRENDE

Podobne ako učitelia a zdravotné sestry nastavuje politikom zrkadlo aj časť ítečkárov, ako sú tí z iniciatívy Slovensko.Digital. 4

Ako spája Kuciakova kauza Fica s talianskou mafiou

Hyundai Kona verzus Opel Crossland X: S jedným je radosť jazdiť

Koniec Roberta Fica

Ján Cifra: Veľmi ma hnevá pretvárka